Jak zamrazit tvaroh

Někdy se nám stane, že nestihneme spotřebovat tvaroh. Co tedy s ním? Můžeme ho bez problémů zamrazit. Tvaroh ve vaničce zamrazíme v původním obalu, tvaroh ve staniolu vložíme ještě do mrazícího sáčku, aby nenasál pachy ostatních potravin. Po rozmrazení funguje jako čerstvý, je ale potřeba ho co nejrychleji spotřebovat.

Mražené polotovary

Stejně tak dobře zamrazíme například tvarohové knedlíky, plněné ovocem, povidly i neplněné, které nám pak ve dnech, kdy nestíháme, ušetří čas.

Tvarohové knedlíky se švestkami (nebo jiným ovocem)

Ingredience:

  • 500 g tvarohu baleného ve staniolu (ne ve vaničce), nejlépe tučného
  • asi 150 g krupičky (dětské), případně hrubé mouky – množství se řídí suchostí tvarohu
  • 1 vejce S (malé)
  • asi 20 velkých švestek
  • špetka soli
  • máslo k polévání hotových knedlíků
  • moučkový cukr, skořice, případně jiné dobroty na posypání (viz níže)

Postup:

Tvaroh, krupičku, vejce a sůl rychle zpracujeme v těsto, příliš dlouho nehněteme. Necháme chvíli odpočinout a poté vyválíme do válečku a rozdělíme na cca 20 kousků. Z těch vytvoříme kuličky, které rozplácneme, roztáhneme do placičky, tu vložíme do pomoučené dlaně, vložíme švestku a pomocí druhé ruky zabalíme knedlík. Dobře se pracuje v rukavicích, těsto se na ruce nelepí. Švestky můžeme nechat s peckami, nebo vypeckovat a dovnitř vložit kousek cukru. Hotové knedlíky naskládáme na tác, zamrazíme a poté vložíme do mrazícího sáčku a uskladníme v mrazničce.

Foto: Pixabay

V hodině H dáme vařit velký hrnec mírně osolené vody. Knedlíky vytáhneme z mrazničky a zmrzlé je zavaříme do vroucí vody. Vkládáme je do vody po menších částech, aby se voda příliš neochladila a rychle znovu chytla var. Pomůžeme si poklicí. Jakmile se voda začne znovu vařit, knedlíky ode dna podebereme, aby se nepřilepily. Vaříme mírným varem cca 10 minut, záleží na velikosti knedlíků. Po uplynulé době varu 1 knedlík vyndáme, překrojíme a zkontrolujeme, zda je těsto provařené. Hotové knedlíky poléváme na talíři rozpuštěným máslem a sypeme moučkovým cukrem smíchaným se skořicí, kakaem nebo ořechy. Můžeme také sypat strouhaným tvarohem s cukrem nebo opraženou strouhankou.

Něco na osvěžení

V letních měsících, kdy teploty šplhají vysoko, přijde vhod tvarohová zmrzlina. Můžeme ji připravit ve dnech, kdy počasí není zrovna vlídné a nebo máme právě čas. Hotová dobrota v mrazničce na svou chvíli v klidu počká.

Jahodovo-tvarohová zmrzlina

Ingredience:

  • 500 g jemného tvarohu ve vaničce (tučný nebo polotučný)
  • 1 Salko
  • asi 800 g čerstvých jahod

Postup:

Rozmixujeme jahody, hodně zralé můžeme i rozmačkat vidličkou. Přidáme tvaroh, rozmícháme a nakonec přilijeme Salko. Promíchanou hmotu vlijeme do dostatečně velké nádoby (hmota při mražení mírně zvětší svůj objem) a uzavřeme. Můžeme také zamrazit v jednotlivých malých mističkách nebo ve formách na nanuky. Zmrzlinu mrazíme asi 6 hodin, před podáváním ji necháme mírně povolit a naporcujeme. Pokud jsme zamrazili po jednotlivých porcích, můžeme rovnou hodovat. Dobrou chuť.

Zdroj: https://www.vareni.cz/magazin/priprava-potravin-do-mraznicky-1dil/, https://www.mimibazar.cz/rodinne_foto.php?id=4182133

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)