Jak na výsadbu oskeruše, aby se zaručeně ujala

sorbus domestica

Oskeruše aneb jeřáb oskeruše (Sorbus domestica L.) je dnes poměrně málo známým ovocným stromem. Ovšem její popularita se pomalu vrací. Pyšní se totiž značnou odolností vůči vnějším vlivům.

Konkrétně jde o odolnost vůči exhalátům a prašnému prostředí. Oskeruše tak ochotně porostou i uprostřed městské zástavby nebo podél cest.

Až 30 kilogramů plodů z jednoho stromu

A pyšnit se mohou i velkou úrodností. Oskeruše, rostoucí volně v přírodě, dosahují výšky až 30 metrů a mohou vás potěšit i 30 kilogramy plodů za sezónu. Ale nebojte se, na zahradách tak rozšafné nebývají.

Kromě plodů lze ze stromů využít i dřevo, které je velmi tvrdé a odolné i vůči žáru. Dříve se tak hojně využívalo například v továrnách. Dnes už jsou však výrobky z něj k dostání spíše vzácně.

sorbus domestica

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak zasadit oskeruši

Pokud byste chtěli tento půvabný ovocný strom mít i na své zahradě poohlédněte po nabídkách ovocnářských školek. Stromky s výškou okolo 1,5 metru, jež jsou pro výsadbu ideální, jsou k dostání asi za 500 Kč.

Vysazujeme je na jaře (březen nebo duben) nebo na podzim (září nebo říjen). A jak na to? Jámu vykopejte dostatečně hlubokou i širokou. Na všech stranách včetně dna by svým mělo být okolo 10 cm místa.

Samotné dno pak prokypřete a dobře prolijte vodou. Počkejte, až se vsákne a teprve poté přistupte k samotné výsadbě. Spodní část balu zkraťte a poté stromek jemně přitiskněte na dno jámy. Opět dobře zalijte, zahrňte suchou hlínou a jemně přitlačte i zbylou suchou hlínu. Nezapomeňte na opěrný kůl, aby oskeruši nezlomil vítr. A hodit by se mohlo i pletivo proti okusu.

A ještě jednu důležitou věc je třeba zmínit. Oskeruše mají rády půdu s dostatkem vápníku. Naopak v těch jílovitých porostou špatně.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)