Druhy fíkovníků: vhodné do naší zahrady

Fíky

Čím dál častěji vidíme v českých zahradách ovocné stromky, které mají svůj původ ve Středomoří. Stejně tak je to i s fíkovníky. Pomalu ale jistě si našli cestu do našich zahrad. Odrůdy fíkovníků, které uvádíme níže, jsou schopny zvládnout i teploty do -15 °C (mladé rostliny je ale dobré nejprve přenášet na zimu dovnitř). Přesto se na zimu doporučuje stromy přikrýt (chvojím, slámou apod.). Už nám tedy nic nebrání v tom, ochutnat fíky z vlastní produkce.

Fíkovník smokvoň Della Signora

Tento fíkovník vás potěší opravdu velkými plody, které na váhu mají 80 až 100 g. Plody mají tmavě růžovou až fialovou slupku, dužina uvnitř je světle růžová a velice sladká. Můžete je sklízet již od poloviny září, a to až do října. Můžete je zkonzumovat jen tak, čerstvě sklizené ze stromu, vhodné jsou ale také k sušení.

Fíky

Fíky: Zdroj obrázku Pixabay.com

Fíkovník smokvoň Firoma

Firoma má plody červeno-hnědé barvy s nádechem do fialové. Tento stromek může dorůst do výšky až 3 metry a plodí opravdu hodně. Na plody se můžete těšit již od konce června až do konce srpna. V případě ideálních podmínek se na podzim (na přelomu září a října) můžete dočkat i druhé sklizně. Fíky této odrůdy jsou sladké.

Fíkovník smokvoň Francuesco

Francuesco dorůstá do výšky 3 až 5 metrů a poskytuje poněkud protáhlé plody, které mají zeleno-žlutou slupku. Dužina je tmavá, ale velmi chutná. Plody můžete začít sklízet od konce září do poloviny října. Jsou vhodné zejména k přímé konzumaci.

Fíkovník smokvoň Melanzana

Také plody odrůdy Melanzana mají spíše protáhlý tvar (který připomíná kapku). Jejich barva je zeleno-fialová. Dužina uvnitř je aromatičtější než u jiných druhů, má červenohnědou barvu. Jedná se o užší strom, který se nerozkládá jako ostatní odrůdy, hodí se proto do omezenějších prostor (například na balkony).

Fíkovník smokvoň Peretta

Tato odrůda byla vyšlechtěna v Alpách a bez přikrytí vydrží i mráz do -10 °C. Plody svým tvarem připomínají cibuli a mají žlutohnědou barvu. Sklízet je můžeme na konci září, a to až do poloviny října. Dužina je sladká, tmavé barvy. Plodí již na jednoletých výhonech, takže se nemusíte bát omrznutí. Stromek je velký od 3 do 5 metrů.

Fíkovník smokvoň Turca

Právě s touto odrůdou se můžete nejčastěji setkat ve Středomoří. Plody jsou velké a mají fialovou barvu (zbarvené jsou od světlé až po tmavě fialovou). Samotná dužina má barvu mezi růžovou a červenou a chuť plodů je sladká. Dozrává v průběhu září a října. Strom může dorůst do výšky 5 metrů.

Fíkovník smokvoň Brown Turkey

Název tohoto stromu je odvozen od barvy zralých plodů: ty svou barvou připomínají pečeného krocana. Tato odrůda je mimořádně odolná, takže je skvělou volbou do našich zahrad, kde dosahuje skvělých výsledků, co se plodnosti týká. Plody jsou sladké a při sklizni neroní mléko (čili latex, který je obsažen v celé rostlině a může podráždit kůži či rty). Strom dorůstá výšky 2 až 3 metry.

Fíky: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!