Jak na přesazování starších stromů

Může se to snadno stát i vám. Místo, které jste na zahradě své hrušni, jabloni nebo třeba okrasné magnolii vybrali, se ukázalo jako ne zcela vyhovující a jedinou možnou volbou je přesazení. V případě starších stromů je to poměrně složitá operace, jejíž úspěch závisí mimo jiné na pečlivé přípravě a vyjmutí co největšího a nepoškozeného kořenového balu.

Chcete-li všechno provést opravdu dobře, jde o práci na dvě sezóny. Ano, lze namítnout, že leckdy stačí strom z půdy zkrátka vykopat, normálně přesadit a dobře se mu povede. Ale jak by řekli mí kolegové bonsajisté – v mnoha případech jde jen o zbožné přání.

Metoda postupné přípravy

Technika, kterou vám dnes chci představit, pochází totiž právě z Japonska (podle jiných zdrojů z Číny) a byla používána mistry pro přenesení unikátních stromků z volné přírody do nádoby. Tedy proces ve své podstatě ještě o pár stupňů těžší, než jen obyčejné přesazení stromku z místa na místo.

Jabloň

Aby se kořenový bal během přepravy nerozpadl, je třeba, aby byl maximálně kompaktní. Přesazování velkých stromů musí být rozloženo na dva roky. V prvním roce – na jaře – vykopejte kolem stromu rýhu do hloubky 0,5 m. Vzdálenost mezi rýhou a kmenem závisí na velikosti stromu. Čím je strom starší, tím větší vzdálenost od kmene je. Orientačně stačí vzdálenost přibližně 30-50 centimetrů od kmene. Pokud se při kopání objeví kořeny, odřízněte je nůžkami nebo pilkou. Vykopanou drážku zcela vyplňte listovou zeminou nebo rašelinou smíchanou s pískem. Tímto krokem přerušíte spojení stromu s příliš vzdálenými kořeny a donutíte ho vytvořit si nové.

Poznámka: při přenášení bonsají z volné půdy byly dokonce třeba cykly tři. Prvního jara se strom obkopal z levé poloviny, druhého jara z pravé a teprve třetího jara mohl být definitivně vyjmut ze země.

Kdy začít?

Nejlepší čas na opětovnou výsadbu staršího stromu je pozdní podzim nebo brzké jaro. Nezapomeňte, že strom by měl zůstat ve vegetativním stavu. Výsadba během vegetace se nedoporučuje, protože dochází k rychlé ztrátě vlhkosti přes listy a k rychlému vadnutí rostlin. Pro jistotu obalte kořeny do jutové textilie nebo jiného vhodného materiálu – tak budete mít jistotu, že kořenový bal skutečně zůstane vcelku. Samozřejmostí je také zastřižení koruny (pro snazší přepravu i lepší uchycení stromu). A to je vlastně vše, dále postupujte už jako obvykle s přihlédnutím ke druhu přesazované dřeviny.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)