Ořechy

Ořechy v netradičním světle: Využití mají spousty

Vlašské ořechy se řadí mezi nejoblíbenější plodiny, bez kterých si třeba takové pečení dovedeme představit jen velmi těžko. Využití ořechů je ovšem mnohem širší, a to aktuálně nemáme na mysli jejich konzumaci za syrova, nebo sušení a následné využití třeba jako součást různých ovocných směsí a podobně. My se v následujících řádcích podíváme na plody ořešáku v poněkud odlišném světle. Netradičních využití mají vlašské ořechy poměrně hodně.

Omáčky, hummus, či nakládaný hermelín

Začít musíme jednoznačně netradičními pokrmy, jichž jsou vlašské ořechy nedílnou součástí. V Americe se nezřídka kdy používá obdoba burákového másla. Na to je spousta lidí alergická, u vlašáků nic takového nehrozí. V italské Ligurii se tradičně vaří třeba taková ořechová omáčka označovaná jako Salsa di Noci. Známá je také omáčka Satsivi pocházející z Gruzie. Vynikající je především k masu. Vynikající je nakládaný hermelín s vlašskými ořechy. Jinak mohu být vlašské ořechy i součástí polévek.

Ořechy

Skořápky do koše nepatří

Největší užitek přinášejí vlašské ořechy samozřejmě díky jádrům. Určitě bychom ale neměli zapomínat také na skořápky. Především o Vánocích jde o nádherné dekorace. Vynikající je ale také odvar ze skořápek. Funguje perfektně proti kašli. Skořápky stačí pouze namočit do vody a nechat zhruba 12 hodin louhovat. Pak vodu přivedete k varu a následně ji scedíte.

Listy a oplodí zaslouží také pozornost

Výborný je také výluh z listů. Pomáhat by měl například při:

 • akné,
 • lupům,
 • bolestech v krku.

Jinak není problém zužitkovat i samotné oplodí, tedy zelenou slupku okolo ořechu. Vyrábí se z něj přírodní barva na vlasy. Jen si vzpomeňte na barvu, již máte na rukou při loupání ořechů. Oplodí se vaří v šálku vody a ta se následně scedí. Získáte sytě hnědou tekutinu.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

2 komentáře

 1. Jaroslav Šimáček Odpovědět

  Dobrý den: Mimo jiné že se dá slupka využít jako barvy na vlasy, je možno ji dávat do kompostu.

  Děkuji: Jar.Šimáček.

 2. Aster Odpovědět

  Barva na vlasy? No, já mám vlasy hodně tmavě hnědé a kromě tmavě hnědé henny khadi, mi nefunguje na prokvétající šediny nic přírodního.
  Raději se vyhněte radám typu „přírodní barvy na vlasy“ je to dost individuální a hrozí vám od čtenářek zatracení 😀
  Z ořechových slupek nezralých ořechů a panenského olivového oleje si pravidelně vyrábím
  „opalovací olej“ – jenže, to je zase tutovka na průšvih, protože SPF tohoto výrobku se pohybuje od 6 – 9 podle použitého oleje a dalších těžko ovlivnitelných faktorů a typy se světlou pletí, nebo ty, co na sluníčko vylezou max o víkendu a na dovolené, to před spálením neochrání – zvláště pokud se rozhodnou smažit několik hodin denně na pláži…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *