Slupky z jablek do koše nepatří. Zužitkujte je

Slupka z jablka

Pravděpodobně nejoblíbenějším ovocem v tuzemsku jsou bezesporu jablka. Schválně, kolik denně jich sníte? Ať už bude vaše odpověď jakákoli, asi u úplné nuly nezůstanete. V každém případě zřejmě jablka konzumujete včetně slupky. Aby také ne, vždyť právě ona obsahuje spousty pro lidské tělo prospěšných látek. O nich se ostatně dozvíte v následujících řádcích. Při mnoha úpravách jablek se slupky vyhazují, což ej zbytečné, protože je lze použít i jinak. Jak? To vám prozradíme pochopitelně také.

Vaše tělo si bude libovat

Právě ve slupkách a těsně pod nimi jsou obsaženy velmi ceněné látky. Především se jedná o velké množství vitamínu C, nicméně zapomenout nelze ani na:

  • hořčík,
  • vápník,
  • polyfenoly,
  • železo
  • a mnohé ostatní látky.

Slupky lze většinou využít různými způsoby. Snad pouze v případě lisování jablek na mošt tato alternativa odpadá.

Klasické křížaly

Sušíte jablka? Pokud ano, pak tak stoprocentně čiňte i se slupkami. Rozhodně nebudou nijak tuhé a o vitamíny se neokradete.

Slupka z jablkaFoto: Pixabay

Vynikající nápoj

Ze slupek si můžete uvařit skvělý osvěžující horký nápoj. Pouze je zalijete horkou vodou, přidáte cukr, citron nebo ještě nějaké bylinky a máte vyhráno. Takto můžete nápoj uvařit i poté, co slupky necháte vysušit. Jablka si zachovají aroma a ve vodě se dokonale vyluhují. Hlavně v zimě, kdy bude teplota pod bodem mrazu, přijde takovýto nápoj vhod a dokonale zahřeje.

Vylisujte z nich zbytky šťávy

Proč ne? Pokud máte doma menší multifunkční nástroj pro lisování ovoce, pak je to to nejmenší. Ostatně jablka standardně lisujete také i se slupkou. Když tam přidáte ještě několik slupek dalších, přibude něco málo šťávy a vy budete mít jistotu, že prakticky nic nepřijde nazmar.

Vynikající jablkové chipsy

Pokud slupky smícháte se směsí, kterou bude tvořit karamel, a následně upečete v troubě, získáte neskutečnou dobrotu. Stačit vám bude jen hnědý cukr, trocha mouky a skořice.

Pleťová voda

Slupky nemusíte jíst, stačí je smíchat s trochou jablečného octa a na vatovém tamponu nanést na pleť.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.