Jak na pěstování hlívy ústřičné

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná je velice zdravá potravina, která se v současné době používá v kuchyních po celém světě. Nezřídka se také můžete setkat s tím, že hlívu vidíte také jako doplněk stravy. Je to proto, že je tak výživná a plná antioxidantů, které pomáhají bojovat proti celé řadě nemocí. To, že hlívu můžeme poměrně snadno vypěstovat, je všeobecně známé a v tomto článku se na to podíváme.

Základní podmínky pro růst

Hlíva ústřičná je houba a jako taková potřebuje ke svému růstu vlhko a poměrně chladno. Optimální teplota pro pěstování je kolem 18 °C. Jako vhodný substrát na pěstování můžeme zvolit slámu, špalky, pařezy, štěpky i pazdeří. Asi nejjednodušší je pěstovat hlívu na slámě, která je navíc také velmi dostupná a postačí i v horší kvalitě. Práci si můžete usnadnit tak, že si nakoupíte už naočkovanou slámu a pak už se jen těšíte na sklízení.

Pěstování na slámě

Pokud se rozhodnete začít sami, pak si sežeňte průhledný plastový pytel a dostatek slámy na jeho vyplnění. Napěchujte pytel slámou co nejtěsněji a zalijte jej horkou vodou. Ihned pytel uzavřete a nechte slámu zapařit do druhého dne. Pak odstřihněte jeden z rohu pytle a vylijte přebytečnou vodu, ale nijak ji nevymačkávejte. Ustřihnutý roh nechte být, později z něj bude unikat oxid uhličitý, který by jinak bránil růstu podhoubí.

Očkování sadbou

Na jeden velký pytel mokré slámy o hmotnosti 10-12 kg vám bude stačit 0,7 litru klasické zrnité sadby. Tu si rozdrolte na kousky o velikosti zhruba 1 cm a smíchejte ji se slámou v pytli. Pytel následně utáhněte tak, aby vznikl otvor cca 7 cm, který vyplníte vatou. Kyslík se tak dostane dovnitř, ale ne zárodky plísní.

První houby

Pytel umístěte na teplejší místo od 20 do 25 °C na dobu až dvou měsíců – výsledný pytel bude zcela prorostlý a bílý. Nezáleží na tom, jestli bude na světle či ve tmě. Po dvou měsících přeneste pytel do chladnější místnosti – okolo 10 °C a udělejte do něj 6 až 8 otvorů. Asi za dva týdny objevíte první houby, které porostou vytvořenými dírami. Pravidelně roste vodou, abyste zajistili vlhkost.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!