Skvělé ryzce na másle a kmínu jako dokonalá podzimní delikatesa

Ryzce na másle

Podzim plný nádherně zabarvených stromů a příjemná sklizeň posledních plodů zahrady. Přesně takové si toto roční období představujeme všichni. Patří k němu ale bezesporu také sběr hub. Vyrazit do lesa a posbírat úrodu stojí rozhodně za to. Soustředit se přitom nemusíte pouze na hřiby, bedly a mnohé tradiční druhy hub. Vsaďte na skutečnou podzimní delikatesu v podobě ryzců. V lese jich roste zhruba 80 druhů. My ale máme na mysli ryzec pravý a ryzec smrkový. Jak tyto houby poznáme a jak si je dokonale připravit?

Ryzec pravý i smrkový si prakticky nelze splést

Máte strach, že tyto ryzce nepoznáte? Nemusíte. Charakteristické jsou hned několika znaky. Tím hlavním je bezesporu typická oranžová barva. Takto sytě oranžové nejsou fakticky žádné jiné houby. Na řezu se navíc z houby řine typické oranžové mléko. Třeň bývá tradičně dutý, což je po řezu většinou ihned patrné. Ryzce jsou typické také klenutým kloboukem, který je u starších hub plošší. Rozpoznat ryzce pravého a smrkového bývá někdy problém. Typický je u smrkového zelený nádech. Klobouk bývá zelený především uprostřed. Někdy může být zelená barva i markantnější. Jinak ryzce rostou ve větším množství na jednom místě, takže košík můžete mít plný během několika málo minut.

Ryzec pravý

Ryzec pravý

Ryzec smrkový

Ryzec smrkový

Na másle jsou skvělé

Připravit si ryzce na másle není nijak složité. V lese je dobré sbírat je včetně třeňů. Ten se před smažením kompletně odstraní a houba dokonale očistí. Ryzce se dávají na rozpálené máslo, následně osolí a posypou kmínem. Smaží se z obou stran. Po osmažení jsou vzhledově lehce poschlé. Chuťově ale budou vynikající. Mnohem lepší než bedly připravované totožným způsobem. Ty totiž nasáknou spousty másla. U ryzců nic podobného nehrozí. Jsou mnohem tvrdší. Na samotný sběr i smažení se ostatně můžete podívat na našem videu na konci článku.

Ryzce

Další zajímavosti o ryzcích

Ryzce se hodí i na nakládání do octa. Sušit je se nevyplatí. Jinak obsahují zmiňované oranžové barvivo, které se nakonec projeví i při močení. Nebuďte tedy překvapení, že vaše moč bude hodně oranžová.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.