Jak bojovat proti bolševníku: Známe dvě účinné metody

Bolševník velkolepý (Heracleum mantegazzianum) je velmi nebezpečná invazivní rostlina. Může způsobit popáleniny a vytlačuje původní flóru ve svém okolí. Takže pokud se vám objeví za plotem, je třeba rychle jednat.

Použít můžete hned dva způsoby. Ovšem, připravte se na to, že nepůjde o záležitost jednoho odpoledne. Tento nevítaný návštěvník totiž umí být velmi vytrvalý

Mechanický boj s bolševníkem

Než se do něj pustíte, oblečte se do něčeho opravdu odolného. Nezapomeňte na rukavice a ochranné brýle a vůbec se snažte zakrýt většinu pokožky. Květenství odstraňujeme v plném květu (dojde-li k tomu dříve, může ještě bolševník vytvořit nová, později je zase rizikem tvorba semen). Zároveň celý kořen vykopeme a v tom nejlepším případě odstraníme i horních 110 centimetrů zeminy.

Odstraníme tak většinu semen, z nichž by mohly bolševníky později vyrůst. K mechanickému odstraňování musíte přistupovat každý rok – až do doby, kdy už žádný bolševník nenajdete. Pokud sousedíte s volným polem, zarostlým pozemkem apod., pak půjde doslova o sisyfovský úkol. Můžete si však pomoci jinak.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Likvidace bolševníku chemickou cestou

Hledejte herbicidy, které obsahují účinné složky glyfosát a triclopyr. Aplikujte je a počkejte. Zhruba po třech týdnech po aplikaci je však nutné území, na němž se bolševník vyskytoval, hluboce zrýt. Jde o prevenci proti šíření semeny, z nichž se dokáže kultura bolševníku velmi rychle obnovit.

Použití herbicidů samozřejmě není povoleno v chráněných oblastech – národních památkách, parcích nebo rezervacích. A obvykle ani v lesích.

O bolševníku

Jde o rostlinu z Kavkazu. Ve střední Evropě se objevil kolem 19. století a to jako pícnina a okrasná rostlina. Rychle se vak ukázalo, že je extrémně expanzivní.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)