Meloun ve tvaru čtverce a další zajímavosti o této zelenině

Meloun

Dokážete si představit léto bez skvělého šťavnatého vodního melounu? Určitě ne, tradiční kulatá či oválná tykev je skvělou pochoutkou, na níž si pochutnáme prakticky všichni. Takový letní dezert v podobě salátu s melounem, smoothie nebo čehokoli jiného rozhodně stojí za to. Meloun představuje poměrně zajímavou plodinu, které se týká spousta různých zajímavostí včetně té, že existoval i meloun ve tvaru čtverce. I k tomu se ale postupně propracujeme.

Původ melounu hledejme v Egyptě

Melouny se pěstovaly již před nějakými 5000 lety ve starověkém Egyptě. Vždyť byly Egypťany vykresleny na stěnách jejich hrobek a také se často nechávaly ze zesnulými Egypťany. Mrtví je měli dle pověr konzumovat při své poslední cestě podsvětím.

Meloun Galia

Meloun Galia: Zdroj obrázku Pixabay.com

Dozrají za 85 až 100 dní

Přesně s touto dobou je třeba počítat. Hovoříme ale o dozrávání v přirozených podmínkách. Dny musejí být opravdu horké, jak tomu v domovině melounů, tedy Africe, tradičně bývá. Některé druhy ale spolknout klidně i 130 opravdu teplých dní.

Bezpeckové melouny vznikly cca před 50 lety

Přesně tak, již tehdy došlo ke křížení melounů a vznikl meloun hybridní. Tyto melouny jsou typické bílými semeny, která se běžně konzumují.

 

Meloun žlutý

Žlutý meloun: Zdroj obrázku Pixabay.com

Alternativa tekutin pro objevitele

Přesně tak, průzkumníci mnohdy nosili melouny s sebou místo vody. Vždyť obsahují zhruba 92 % vody.

Až 50 odrůd melounů

Přesně tolik kultivarů dnes lze dnes sehnat v obchodech, nicméně na světě se lze setkat s celkem více než 300 druhy!

Meloun

Vodní meloun: Zdroj obrázku Pixabay.com

Největší meloun se 134 kg

Vypěstovali jej v americkém Arkansasu. V Guinessově knize rekordů se uvádí hmotnost 268,8 liber. tedy cca 134 kg. Vypěstován byl tento úctyhodný kousek Američanem Lloydem Brightem v roce 2005. Jinak je dnes největším producentem melounů Čína.

Zelenina vhodná i do slaných jídel

Meloun je sladký, mnozí si myslí, že jde o ovoce. Přesto je meloun zeleninou řadicí se do stejné čeledi jako okurky či dýně. V Egyptě se meloun podává tradičně se slaným sýrem feta.

Meloun se šunkou

Meloun se šunkou: Zdroj obrázku Pixabay.com

Čtveratý meloun z Japonska

Právě Japonci vypěstovali čtveratý meloun. Vyrostl zkrátka ve speciální krabici. Ideálně se skladoval, nicméně jeho cena byla logicky vysoká.

Meloun: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.