Meloun

Meloun ve tvaru čtverce a další zajímavosti o této zelenině

Dokážete si představit léto bez skvělého šťavnatého vodního melounu? Určitě ne, tradiční kulatá či oválná tykev je skvělou pochoutkou, na níž si pochutnáme prakticky všichni. Takový letní dezert v podobě salátu s melounem, smoothie nebo čehokoli jiného rozhodně stojí za to. Meloun představuje poměrně zajímavou plodinu, které se týká spousta různých zajímavostí včetně té, že existoval i meloun ve tvaru čtverce. I k tomu se ale postupně propracujeme.

Původ melounu hledejme v Egyptě

Melouny se pěstovaly již před nějakými 5000 lety ve starověkém Egyptě. Vždyť byly Egypťany vykresleny na stěnách jejich hrobek a také se často nechávaly ze zesnulými Egypťany. Mrtví je měli dle pověr konzumovat při své poslední cestě podsvětím.

Meloun Galia

Meloun Galia: Zdroj obrázku Pixabay.com

Dozrají za 85 až 100 dní

Přesně s touto dobou je třeba počítat. Hovoříme ale o dozrávání v přirozených podmínkách. Dny musejí být opravdu horké, jak tomu v domovině melounů, tedy Africe, tradičně bývá. Některé druhy ale spolknout klidně i 130 opravdu teplých dní.

Bezpeckové melouny vznikly cca před 50 lety

Přesně tak, již tehdy došlo ke křížení melounů a vznikl meloun hybridní. Tyto melouny jsou typické bílými semeny, která se běžně konzumují.

 

Meloun žlutý

Žlutý meloun: Zdroj obrázku Pixabay.com

Alternativa tekutin pro objevitele

Přesně tak, průzkumníci mnohdy nosili melouny s sebou místo vody. Vždyť obsahují zhruba 92 % vody.

Až 50 odrůd melounů

Přesně tolik kultivarů dnes lze dnes sehnat v obchodech, nicméně na světě se lze setkat s celkem více než 300 druhy!

Meloun

Vodní meloun: Zdroj obrázku Pixabay.com

Největší meloun se 134 kg

Vypěstovali jej v americkém Arkansasu. V Guinessově knize rekordů se uvádí hmotnost 268,8 liber. tedy cca 134 kg. Vypěstován byl tento úctyhodný kousek Američanem Lloydem Brightem v roce 2005. Jinak je dnes největším producentem melounů Čína.

Zelenina vhodná i do slaných jídel

Meloun je sladký, mnozí si myslí, že jde o ovoce. Přesto je meloun zeleninou řadicí se do stejné čeledi jako okurky či dýně. V Egyptě se meloun podává tradičně se slaným sýrem feta.

Meloun se šunkou

Meloun se šunkou: Zdroj obrázku Pixabay.com

Čtveratý meloun z Japonska

Právě Japonci vypěstovali čtveratý meloun. Vyrostl zkrátka ve speciální krabici. Ideálně se skladoval, nicméně jeho cena byla logicky vysoká.

Meloun: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *