Indoor pěstování rajčat ve čtyřech snadných krocích

Indoor pěstování je v poslední době v módě. Pokud by lákalo i vás, jedna z nejjednodušších plodin, kterou si můžete pro jeho realizaci vybrat, jsou právě rajčata. Získáte spoustu chuti a vůně v relativně malém prostoru a bez nijak složitého zázemí.

Rajčata porostou i v bytě, spokojí se jen s těmi nejzákladnějšími pomůckami a když na to půjdete šikovně, můžete si sklizeň sladkých a voňavých plodů užívat bez nadsázky po celý rok.

Vhodný substrát je základ

Při hydroponickém pěstování se snažíme poskytnout kořenům co nejlepší oporu a přísun vzduchu a zároveň jim dodáváme živiny v přesně daném množství. V případě rajčat to znamená zakoupit inertní substrát v podobě kokosových vláken a zalévat je hydroponickým roztokem s přídavkem hnojiva. Vyséváme do květináčů o výšce 15 cm a ve chvíli, kdy rostliny dosáhnou velikosti 6-8 přesadíme do větších nádob, kde zůstanou až do konce. Teprve v této chvíli začínáme přihnojovat.

Řídit se můžeme manuálem, ale pokud chceme výživu přizpůsobit své zelenině opravdu na míru, pak sáhneme po pH a EC metrech. Ty měří vodivost roztoku, což nám při odečtení na dané stupnici přesně prozradí, kolik živin ještě v roztoku je. Hnojení tak snadno přizpůsobíme přesně na míru.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Přisvětlování má svá pravidla

Při indoor pěstování rajčat si se slunečním světlem nevystačíte. Mnohem lepší je vsadit na moderní LED panely a to nejlépe s nastavitelným spektrem záření. Jiné se totiž hodí pro podporu maximálně efektivního růstu a jiné pro květ a plod.

Zpočátku přisvětlujte rajčatům asi 18 hodin. Malé semenáčky potřebují světla nejvíce. Po dvou týdnech intervaly postupně zkracujte, až skončíte na pouhých 12 hodinách svícení. Což je pro ně optimální.

Musíte nahradit včely a čmeláky

Doma jen stěží seženete vhodné opylovače, jež jsou pro vývin plodů nezbytní. Naštěstí vám jako jejich náhrada poslouží smotek vaty nebo štětička do uší. Stačí s nimi postupně navštívit jednotlivé květy a těšit se na úrodu.

Kouzlo postupného výsevu

Abyste si chuť a vůní podomácku pěstovaných rajčat (jež jsou rozhodně o 100 % lepší, než ta z obchodu) užívali dlouhodobě, musíte myslet na to, v jakém intervalu vysévat rostlinky tak, abyste měli po ruce vždy čerstvou zeleninu. U rajčat doporučujeme rozestup 2-3 týdny. Takže zatímco první sklizeň se už z většiny octne na vašem talíři, ta další se už už začne hlásit o slovo.

Pod LED osvětlením vám navíc dozrají všechny plody, takže není nutné trhat ještě zelená rajčátka a ukládat je „do tepla“, tak, jak k tomu leckdy musíme přistoupit při pěstování na zahradě.

Náš tip: Rajčata nemusíte v květináčcích pěstovat samostatně. Přisaďte k ni třeba bazalku nebo jiné bylinky. I těm se pod umělým osvětlení daří skvěle.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)