Salát, kedlubna, brokolice a jejich přirození nepřátelé

Škůdci mšice

Radost ze sklizně nám mnohdy mohou vzít nejrůznější škůdci, kteří se rozhodli, že si budou pochutnávat na naší zelenině. Zbavit se jich nemusí být vůbec snadné. V tomto článku shrneme nejčastější škůdce a poradíme, jak se jich co nejrychleji zbavit.

Salát

Salát je často napadán mšicí broskvoňovou. Tento brouček sice saje, škody ale způsobuje zejména tím, že působí jako přenašeč viróz. Zbavit se ho můžete prostřednictvím chemických řešení. Předcházíme mu časným setím do dobře připravené půdy.

Dalším nepřítelem salátu je plzák. Ten si pochutnává na listech salátů. Zbavit se ho můžete ručním sběrem nebo chytáním pod lapáky. Má ale celou řadu přirozených nepřátel a nevoní mu hořčice či kerblík (takže je vysaďte v okolí těchto rostlin).

V neposlední řadě musíme uvést i slimáky. Typické jsou pro ně slizké cestičky okolo salátu a na listech. Účinná je na ně sůl nebo horká voda. Říká se také, že pivo jim chutná tak, že se jím opijí k smrti. Za vyzkoušení to stojí, ne?

Škůdci slimák

Slimák: Zdroj obrázku Pixabay.com

Kedlubna

Mezi přirozené nepřátele kedlubny patří dřepčíci, kteří vykusují listy této rostliny. Častokrát se pouští již do listů klíčících rostlin, které jejich přičiněním uhynou. Jako prevence je potřeba zbavovat se plevelů a na podzim provést hlubší zaorání zbytků zeleniny a rostlin. Zbavit se jich můžete pomocí chemického přípravku Actellie 50 EC.

Mšice zelná si ráda pochutnává na poupatech kedlubny. Rostlina pak žloutne, osychá a následně opadává. Zbavit se jich můžete s pomocí insekticidů nebo slunéčka sedmitečného.

Brokolice

Také brokolici napadají dřepčíci i mšice zelná. Pomůžete si od nich stejným způsobem, jako je to uvedeno u kedlubny.

Bělásek zelný je dalším škůdcem, který brokolici miluje. Samotný motýlek škodlivý není, ale jeho housenky ano. Dokážou spořádat neuvěřitelné množství listů! Můžete je sbírat ručně nebo použít chemickou ochranu.

Mšice: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!