Hydrogel zajišťuje dlouhodobou vlhkost rostlinám. Návod, jak jej používat

Hydrogel

Pokud odjíždíte na dlouhodobější dovolenou a nemáte nikoho, kdo by se vám postaral o pokojové květiny, pak můžete využít hned několik metod. Jednou z nich je právě hydrogel. Dostupný je ve formě granulí (hrubých nebo jemných) nebo také jako ozdobné kuličky (které mohou mít různé barvy) a jeho hlavním úkolem je zajistit v půdě odpovídající hladinu vlhkosti.

Co je hydrogel?

Jedná se o multimolekulární a nerozpustný polymer, který má schopnost absorbovat vodu a přeměňovat živiny na kationty a anionty, které pozitivně ovlivňují zdraví rostlin. Prodává se jako malé průhledné tobolky, které dokážou absorbovat vodu. To pak zvětší svůj objem. Na trhu jsou dostupné biologicky odbouratelné hydrogely, které byste měli při nákupu upřednostňovat, protože nepředstavují nebezpečí pro životní prostředí. Takových je naštěstí převážná většina.

Hydrogel

Foto: Freepik

Jak to funguje?

Hydrogel je ideální pro hydroponické pěstování, je ale možné jej použít také v květináčích s půdou. Jednoduše jej smícháte se substrátem – a to nejen u pokojových rostlin, ale také těch, které se vyskytují v zahradě. Pokud hydrogel absorbuje vodu, nabobtná a zadržuje ji. Jakmile je však podklad suchý, hydrogel vodu propouští. Jeho dalším přínosem je obohacení půdy o kationty a anionty, což zlepšuje stav rostlin.

Méně častá zálivka

Pokud byste hydrogel aplikovali do své zahrady, znamenalo by to pro vás méně starostí se zálivkou. Oceníte to například u těch druhů, které jsou náročnější na pěstování. Pokud patříte mezi zahradníky, kteří mají problém s pravidelnou zálivkou svých rostlin, je toto řešení vhodné i pro vás. Díky hydrogelu je substrát kypřejší, což napomáhá růstu kořenů rostlin. Přebytečná voda odtéká a kořeny tak nehnijí.

Použití hydrogelu

Hydrogel se umísťuje do dobře propustné půdy. Vhodné je jeho umístění pod trávník, který bude po většinu dne vystaven přímému slunci. Oceníte ho také při pěstování balkonových rostlin, které v horkém počasí rychle vysychají. Naopak není vhodný například u sukulentů. Je důležité umístit hydrogel do správné hloubky. Ideální je jeho použití před výsadbou rostlin do půdy nebo před přesazením. Suché granule hydrogelu nejprve smíchejte s půdou a teprve poté zalijte. Takto nenaruší růst kořenů.

Zdroj: https://eshop.oslavan.cz/hydrogel-na-pestovani-rostlin-pouziti-a-zkusenosti

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!