Nejoblíbenější bylinky na detox pod lupou. Víme, které se nehodí pro děti a co vám mohou dát navíc

Jaro se blíží mílovými kroky. A protože letošní zima nebyla právě jednoduchá, dost možná se už i vy poohlížíte po nějaké té vzpruze. Jestliže vás netíží žádné vážně zdravotní problémy, vystačíte si obvykle s jednou z těchto bylinek.

A jaké jsou ty nejdoporučovanější druhy pro jarní detoxikaci organismu?

  • Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica),
  • ostropestřec mariánský (Silybum marianum),
  • bříza bělokorá (Betula pendula),
  • jalovec obecný (Juniperus communis subsp. Communis)
  • a pýr plazivý (Elytrigia repens).

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je univerzální, nesedne však všem

Nejúčinnější jsou její kořeny, ovšem čaj lze připravit i z listů. Její aplikace je doporučena na maximálně tři týdny, poté je nutné udělat stejně dlouhou přestávku. Není vhodná pro děti do osmi let ani pro pacienty trpící revmatem a dnou.

Bylinkový čaj

Foto: Pixabay

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) umí víc, než jen očistit játra

Léčivá jsou zejména jeho semena. Pro základní očistu stačí konzumace těch rozdrcených, případně příprava čaje (méně účinný než přímá konzumace semen). Nedoporučuje se dětem, ale ani těhotným a kojícím ženám

Bříza bělokorá (Betula pendula) umí očistit rychle

Březový čaj si může dopřát každý, kdo potřebuje na jaře trochu té vzpruhy. Chutná velmi dobře. Ovšem pro své mírné hemolytické účinky ho nelze doporučit dětem, ani kojícím ženám či budoucím matkám.

Jalovec obecný (Juniperus communis subsp. Communis) jako silný pomocník

Jde o jeden z nejlepších prostředků na detoxikaci vůbec. Navíc ho mohou užívat už děti od šesti let (v poloviční dávce). Bohužel chutí vás čaj z jalovce právě neoslní.

Pýr plazivý (Elytrigia repens) jako skvělý pomocník pro nejmenší

Většinou ho přehlížíme, ovšem s detoxikací to opravdu umí. Aplikovat ho můžete už dětem od dvou let (v poloviční dávce). Jiná omezení nemá.

Náhledové foto: Pixabay

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)