Hýčkejte si v zahradě ježky. Jsou užiteční

Ježek

Ježek se řadí mezi jeden ze známých symbolů podzimu. A není se čemu divit, kdo by si nepamatoval různé obrázky ježka s ovocem na bodlinkách a nadšené pohledy dětí. Pravda je taková, že ježka s ovocem na bodlinkách v přírodě určitě neuvidíme. Setkat se už ale příliš často nemusíme ani s ježkem na zahradě či na mezi. Důvodem je pochopitelně hlavně chemizace zemědělství, která je bohužel znatelná. Za smrt mnohých ježků může i automobilová doprava. Zapomenout nelze ani na psy, kočky či sekačky. Právě proto je zapotřebí ježka chránit.

Dokonalý hmyzožrout

Víte, že je ježek schopen za den zlikvidovat 100 až 200 g nejrůznějšího hmyzu a jiných živočichů.Nejčastěji se pochutnává třeba na:

  • housenkách,
  • broucích,
  • larvách,
  • motýlech,
  • ponravách,
  • slimácích,
  • myších,
  • žížal a
  • někdy dokonce i hadech včetně některých jedovatých.

Ježci

Ježci: Zdroj obrázku Pixabay.com

Statistika úmrtnosti ježků je neúprosná

Podle statistik je úmrtnost ježků někde mezi 60 až 80 %. Z ročních ježků dokáže přežít pouhá polovina. Z nějakých 133 narozených ježků se je schopno dožít 4 let jenom 17. 6 let jenom 2.

Život samotáře

Ježek se toulá a žije sám. Jeho revír působnosti může mít až neuvěřitelných 10 hektarů. K tomu, aby nemusel do svého příbytku jít extrémně dlouhou dobu, si postaví několik dalších brlohů. Bohatě mu postačí hromádka větví, kamení, listí, případně starší kůra stromů. Dokáže žít i v keřích nebo skulinách u kurníků či hospodářských stavení.

Ježek

Ježek: Zdroj obrázku Pixabay.com

Masožravec se vším všudy

Dospělý ježek mající až okolo neuvěřitelných 8 000 bodlin je nočním tvorem, který ve dne spí. Potravu si hledá sám a jde fakticky o hmyzožravce, který potře i zmíněné živočichy. Ovoce nekonzumuje, jablka si může kousnout pouze v případě extrémního hladu. Vitamín C si vyrobí sám a vlákninu dostává z chitinu, který pozře v podobě krovek brouků a motýlích křídel.

Přikrmování ježků a jeho zákonitosti

Ježkům lze v určité době pomoct dostat se do správné kondice tak, že je přikrmíte. Ovšem pouze jednorázově. Ježek není a nebude domácí zvíře. Přikrmování je vhodné jen v případě onemocnění kojící matky. Ideální jsou pro příkrm bílkoviny obsažené v rybách, masu nebo vejcích. Ta byste měli určitě převařit. Hodit se může i konzervované krmivo pro kočky a psy. Nezapomeňte ani na napajedlo s vodou. Klasikou je voda, slabí jedinci mohou dostat třeba i vlažný heřmánkový čaj. Nikdy nedávejte ježkům mléko, obsahuje laktózu, kterou nestráví.

Ježek

Ježek: Zdroj obrázku Pixabay.com

Ke spánku se ukládá v listopadu či prosinci

Zajímavé je to, že při spánku ježek ztrácí denně zhruba 1 až 2 g hmotnosti. Celkem ztratí mezi 20 až 40 % váhy. Jeho teplota v období hibernace klesne z 35 °C skoro na teplotu okolí. Nikdy ale teplota nejde pod 1 až 5 °C.

A jak ježkovi jinak pomoct? Nějaká ta kupka listí, dřeva či kůry postačí.

Ježek: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.