Kdoulovec japonský

Kdoulovec japonský: vypěstujte si nádherně vonící keř

Kdoulovec japonský (Chaenomeles japonica) je keř, který sice produkuje ovoce, využívá se ale spíše pro okrasné účely. Plody této křoviny jsou sice jedlé a podobají se jablkům nebo kdoulím, avšak zdaleka nejsou tak chutné. Proto je nutné plody tepelně upravit, aby se daly jíst. Na druhou stranu mají tyto plody vysoký obsah vitamínu C a silnou vůni. Jejich barva je žlutá. Velkou radost budete z této rostliny mít ale i na jaře (v dubnu), kdy kdoulovec kvete – můžete se těšit na květy podobné květům jabloním v různých barvách: bílých, oranžových i červených).

Co je to kdoulovec?

Kdoulovec japonský je jen jedním ze čtyř druhů, které spadají do rodu kdoulovec (Chaenomeles). Tento rod pochází původem z Asie a některé kultivary lze dokonce pěstovat v miniaturách jako bonsaje. Kromě kdoulovce japonského se pěstuje ještě kdoulovec lahvicovitý (Ch. speciosa) a kdoulovec nádherný (Chaenomeles x superba). Všechny tyto dřeviny mají trny a jsou podobné jabloním.

Kdoulovec japonský

Kdoulovec: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org

Tipy pro koupi sazenice

Sazenici této rostliny kupujte v plném květu, pokud chcete dostat váš vysněný kultivar. Sazenice by měla růst v dostatečně velkém kontejneru. Pokud pro něj vybíráte místo, určitě jej dejte na sluníčko (poroste v polostínu i stínu, avšak květů a plodů bude o dost méně), pH půdy by se mělo být mírně kyselé nebo neutrální. Nemocí ani škůdců se obvykle bát nemusíte s výjimkou mšic. Nejedná se o velkou rostlinu – kdoulovec dosahuje výšky okolo 1,5 metru. Roste současně se zlaticí, takže pokud je vysadíme v blízkosti, můžeme se těšit na jejich krásnou barevnou souhru.

Nenáročné pěstování

Kdoulovec japonský není náchylný k chorobám a nepřitahuje příliš škůdců. Daří se mu v suchých létech i zimních mrazech. Ochránit byste je měly před silným větrem a mladé rostliny i před mrazem – stačí jim pokrývka z chvojí. Kdoulovec nemusíte ani pravidelně prořezávat, pouze pokud si budete přát upravit vzhled tohoto keře. Také starší rostliny je vhodné prosvětlit.

Kdoulovec: Zdroj náhledového obrázku Commons.wikimedia.org

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *