Hurá na houby: Krocaní ocas roste i u nás a dokáže zlepšit funkci imunitního systému

Jedlé medicinální houby si ve světě získávají stále větší oblibu. Není divu – dokážou totiž našemu tělu prostě po mnoha stránkách a patří mezi ně i outkovka pestrá (Trametes versicolor), známá také jako krocaní ocas.

Roste například na pařezech, větvích a kmenech stromů. Má lesklou pruhovanou plodnici o šířce 2 – 8 cm s odstíny červené, hnědé, černé, modré a bílé.

Co obsahuje outkovka pestrá

Tato houba se může pochlubit obsahem aminokyselin, vitamínu B3 (niacin) nebo mastných kyselin. Má také poměrně vysoký obsah polysacharidů a antioxidantů, jako jsou fenoly a flavonoidy.

Foto: Pixabay

Jaké má outkovka pestrá účinky

Může působit jako podpůrný prostředek v boji proti rakovině. Díky obsaženým antioxidantům dokáže chránit buňky před oxidativním stresem, což může mít velmi pozitivní dopad a vliv na imunitu. Konzumací této houby lze pomoci i imunitnímu systému. Polysacharidové peptidy totiž působí ve střevě jako prebiotika (tedy jako potrava pro střevní bakterie).

Proto může být outkovka pestrá prospěšná pro lidi, kteří mají střevní problémy nebo si chtějí zachovat optimální imunitní funkci.

Jak tuto houbu užívat

Nejbezpečnější způsob, jak užívat outkovku pestrou, je její použití jako doplňku stravy. Houbu, která se vyskytuje v přírodě, se nedoporučuje přímo konzumovat , protože může být infikována různými škodlivými bakteriemi. Pro tuto houbu není stanovena žádná maximální denní dávka. Postupujte tedy podle návodu na obalu produktu. Jedině tak si můžete být jistí, že na vás nebude mít žádné negativní účinky, což by jako doplněk stravy při správném užívání mít neměla.

Zdroje info: https://www.blendea.cz/profil-reishi/, https://www.reishi-ganoderma.cz/?gclid=Cj0KCQjwxveXBhDDARIsAI0Q0x1AqezNCD6sUlcdHMcdegP0rCMpBrblmqbbDzASQ5S7wp8ppFOX8JkaAk6REALw_wcB, https://www.superionherbs.cz/reishi/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)