Bojí se váš pes bouřky? Několik návrhů, jak mu to usnadnit

Bouřka

Bouřky jsou zdrojem děsivých zvuků, kterých se bojí nejenom děti, ale také dospělí lidé – a dokonce i mazlíčci. Důvodem je to, že hlasité zvuky a často také náhlé rány, které obloha vydává, jsou doprovázeny také vizuálními efekty – blikání v důsledku blýskání. Kromě těchto vlivů je pro psy stresující ještě jeden faktor: a tím je změna tlaku. Někteří psi jsou citliví i na něj. Strach z bouřky svého psa nejde odnaučit, existuje ale několik triků, díky kterým jej můžete zmírnit.

Jak poznat strach z bouřky?

Někdy je to zjevné – jakmile začne bouřka, váš pes kňučí, štěká nebo se rovnou schovává. U některých psů to ale může být slinění nebo lapání po dechu. V tomto stavu se psi často vyhýbají kontaktu s člověkem. Menší strach se projevuje nervozitou psa, který přechází po domě a je neklidný. Projevem strachuj jsou také sklopené uši a ocas mezi nohama. Strach lze vidět také v očích psa.

Pes

Foto: Pixabay

Plánujte předem

Pokud vidíte, že se blíží bouřka, není vhodné brát psa ven. Pokud je váš pes zvyklý na dvoře, není na škodu pustit ho do místnosti, kde bude moci bouřku přečkat. V uzavřené místnosti se bude cítit více v bezpečí. Zvuky bouřky jsou zde méně hlasité. Ideální jsou místnosti bez oken, kde nepůjdou vidět ani blesky. Jestliže je bouřka předpovídaná, je dobré vzít psa na procházku s dostatečným předstihem.

Nenuťte mu svou přítomnost

Jsou psi, kteří za vámi rádi přijdou a budou se k vám tulit, když se bojí. Pokud váš pes do této skupiny nepatří, nechte jej tam, kde se schoval a nehlaďte ho. Až bude mít chuť na vaši přítomnost, přijde sám. Situaci můžete usnadnit tím, že psovi nabídnete hračku.

Zvykejte psa na bouřku

Je dobré zvykat psa na bouřku již od štěněte. Pouštějte mu zvuky bouřky (v rozumné hlasitosti), které můžete stáhnout na internetu. Aby si mladý pes zvuk bouřky příjemně asocioval, můžete mu k těmto zvukům nabídnout pamlsek.

Chovejte se klidně

Pokud přichází bouřka, pes to vnímá. Stejně tak to vnímá pán, a ten se někdy nemusí zachovat nejlépe a stres ještě vyhrocuje. Když se blíží bouřka, chovejte se klidně a pomalu. Na psa mluvte tiše, aby věděl, že se nic mimořádného neděje. Pokud touží po vaší společnosti, můžete jej hladit a tiše mu opakovat, že je vše v pořádku.

Soutěžte s hlukem

Pokud je zdrojem strachu bouřky u psa hluk, pak se můžete strach pokusit zmírnit tím, že pustíte televizi. Může hrát hlasitěji, než jste zvyklí, aby přehlušila samotnou bouřku. Můžete si také najít zvuky, které pro psy působí relaxačně. Stačí si do vyhledávače zadat například „Listen Through A Dog Ears“. Někteří majitelé na tuto metodu přísahají.

Zdroje info:

https://porady.interia.pl/psy/news-jak-chronic-psa-przed-burza,nId,5376246

https://www.lakewoodpetdoctor.com/blog/how-to-help-your-dogs-storm-anxiety-duplicate/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!