Jak dlouho se griluje kuřecí maso? Záleží na tom, o jaké jde

Léto pomalinku končí, teploty jsou ale stále ještě příjemné. Proto se vyplatí užívat si jakékoli volné chvilky třeba na zahradě u grilu. Dát si nějakou grilovanou specialitu určitě stojí za to. Dopřát si lze takřka cokoli. Hodně oblíbené je především kuřecí maso. Není tolik kalorické jako vepřové či hovězí, což bezesporu uvítají především ženy, jež si drží linii. Chutnat může skvěle, nicméně je třeba jej grilovat správnou dobu. Jakou? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Dodržení teplot je nesmírně důležité

Důvody jsou vcelku jasné. Pokud optimální čas nedodržíte, maso nebude chutné. Podaří-li se vám ho grilovat velmi dlouho, nejspíše bude tuhé. V horším případě se spálí tak, že se nebude dát vůbec pozřít. Opačný případ je ale také velmi nepříjemné. Nedodělané kuřecí maso může způsobit nepříjemné zdravotní patálie. Mikroorganismy mohou dokonce způsobit i otravu.

Kuřecí steakyKuřecí steaky: Foto Pixabay 

Jednotlivé časy grilování se odvíjí od kousků kuřecího masa

Je to tak. Nelze říct, že by se jakékoli kuřecí maso grilovalo nějakou stejnou dobu. Klasiku představují především kuřecí prsa. My si vezmeme jako příklad ta o hmotnosti 170 až 226 gramů. Standardně se grilují 8 až 12 minut s tím, že žár je přímý a střední. Kuřecí stehna mající váhu 113 gramů vyžadují 8 až 10 minut grilování. Grilujete raději kuřecí kousky s kostí? Pokud ano, tak ty o hmotnosti 85 až 170 gramů se grilují 6 až 10 minut nad přímým nízkým žárem a poté 30 minut na střední nepřímém žáru.

Grilované kuřecí paličky: Foto Pixabay

Celé kuře se griluje specificky

Grilování celého kuřete je značně specifické. Jestliže zvolíte kuře o hmotnosti kolem 2 kg, měli byste počítat s hodinou až 75 minutami. Klidně ale kuře můžete nechat točit na grilu i déle. Bude se pak dokonale rozpadat. Nejdůležitější je při grilování kuřete v otočném grilu, aby se nepokazil motorek. Jak zůstane kuře stát, spálí se. Především motorky na klasické tužkové baterie toho často moc nevydrží.

Celá kuřata naložená na grilování: Foto Radek Štěpán

Zdroje info:

https://www.grilykrby.cz/aktuality/jak-dlouho-se-griluje-hovezi-veprove-a-kureci-maso

https://www.grilovani.cz/zdokonal-sve-grilovaci-techniky/jak-grilovat-kureci-prsa/

https://www.jenzeny.cz/domacnost/6-pravidel-pri-grilovani-kureciho-masa-kdyz-je-dodrzite-kure-bude-stavnate-a-propecene

Grilované kuře vcelku: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.