Praktický průvodce výběrem venkovního osvětlení: Najděte ideální řešení

Osvětlení

Venkovní osvětlení je důležité pro bezpečnost i estetiku vašeho domova. Nabídka je pestrá, výběr se proto může zdát složitý. Přinášíme vám proto tipy, na co se zaměřit, a jaké jsou ideální možnosti.

Designové možnosti

Pokud hledáte ideální venkovní osvětlení, čeká vás výběr z rozmanitého sortimentu. Klasikou jsou svítidla na fasádu, která jsou velmi praktická. Volit můžete z různých designů, snadno tak najdete to pravé pro svůj dům. Kromě toho se ale nabízí i zapichovací zahradní svítidla a sloupky, která jsou skvělým doplňkem. Instalovat je lze podél chodníků a cest. Perfektně tak osvětlíte celý exteriér, abyste vždy viděli na cestu. V neposlední řadě se nabízí i dekorační světla (např. venkovní LED pásky), která jsou nejen užitečná, ale také estetická.

Způsoby napájení

U venkovních světel je důležité zvolit vhodný způsob napájení. Pokud chcete zařízení instalovat na fasádu, pak lze poměrně jednoduše zařídit napájení kabely. Nicméně mnohem jednodušší řešení představují světla napájená z baterie. Ty je ovšem třeba pravidelně měnit, když se vybijí. O něco lepší volbou jsou proto zařízení napájená ze solární energie – mají dlouhou životnost a budou spolehlivě sloužit, aniž byste jim museli věnovat nějakou péči.

Chytré funkce

Je jasné, že zahradní osvětlení má být primárně praktické a osvětlovat blízké okolí. Jenže kromě toho můžete získat k dispozici i řadu dalších skvělých funkcí. Základem jsou senzory pohybu, abyste nemuseli pokaždé hledat vypínač. Kromě toho se ale nabízí i chytrá zařízení, která jsou vybavena wifi připojením a lze je ovládat na dálku. Mohou být současně i kamerou a alarmem – v jediném zařízení získáte spoustu praktických funkcí, díky kterým bude bezpečnost vašeho domova výrazně vyšší.

Při výběru je vždy důležité zohlednit vaše individuální potřeby. K dispozici jsou velmi praktická zařízení, která mohou nabídnout více než jen osvětlení.

Zdroj foto: Tomasz Zajda / Adobestock.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.