Housenky monarchů se navzájem napadají, vyprovokuje je opravdová maličkost

Když potrava dochází, může se i tak mírumilovný tvor, jako je housenka, bez okolků „pustit“ do svých konkurentek. Prozatím je tento jev prokázán třeba u housenek motýlů monarchů (Danaus).

Pokud v jejich okolí jídla ubývá, začnou divoce pohazovat hlavou a vrhat se na další housenky ve svém okolí. Toto agresivní chování má zjevně narušit krmící se hmyz a umožnit agresivním housenkám zmocnit se potravy v okolí.

Housenky jsou schopny bojovat proti sobě

Manželka biologa a neurologa Alexe Keene si na zahradě všimla toho, že tyto housenky mezi sebou bojují. A to stálo na počátku tohoto unikátního objevu. Alex Keene na internetu skutečně našel videa s tímto podivným chováním. To však nikde nebylo odborně zdokumentováno a vysvětleno. A týkalo se navíc i jiných druhů housenek, jež vykazovaly podobné agresivní chování i v jiných podmínkách.

Foto: Pixabay

Proč se tak housenky chovají?

Odpověď na tuto otázku je docela snadná. S klesající dostupností se jednoduše zvyšuje míra agresivity. Napadená housenka přitom často danou oblast zcela opustí. Konkurence může být tak tvrdá i proto, že housenky monarchů mají omezené možnosti stravování.

Mohou v zásadě vyrůstat jen na rostlině, na kterou jejich matka nakladla vajíčka, protože přecházení z rostliny na rostlinu vyžaduje obrovské množství energie. A aby to bylo ještě obtížnější, housenky potřebují obrovské množství potravy, aby se proměnily v motýla. Od vajíčka po kuklu znásobí svou váhu 3000x a to všechno absolvují asi za dva týdny. Housenky monarchů jsou tedy přímo automaty na jídlo, ale některé dokážou být v tomto ohledu mnohem agresivnější, než ostatní.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Monarcha_st%C4%9Bhovav%C3%BD, https://ziva.avcr.cz/files/ziva/pdf/osidli-monarchove-take-evropu.pdf, https://zoommagazin.iprima.cz/porady/davinci/stehovavi-motyli-za-rok-urazi-7000-kilometru-do-cile-dorazi-az-pata-generace

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)