Hnojení: Kravský hnůj, koňský hnůj nebo slepičí hnůj?

Hnojení

Hnojení pomocí kravského, koňského nebo slepičího hnoje je velmi časté a prověřené lety zkušeností nespočtem farmářů. Který ze zmíněných je však nejlepší? Jaké jsou přednosti a nevýhody jednotlivých druhů? Pojďme se na každý podívat a zkusme jej zhodnotit.

Slepičí hnůj

Slepičí hnůj, stejně jako kachní nebo holubí, se vyznačuje svým rychlým rozkladem. Poté se uvolňuje velké množství dusíku. To je důvod, proč na záhony nikdy nesmí přijít čerstvý slepičí trus. Vždy je nezbytností kompostovat jej. Můžete také přidávat různé hnojůvky. Nedoporučuje se ani hnůj z velkochovů. Slepičí hnůj se také vyznačuje vysokým obsahem prvku fosforu. Dalšími hojnými látkami v obsahu jsou draslík s dusíkem. Proto je drůbeží trus výborný na použití na zeleninu s vysokými nároky na živiny. Tento hnůj také pomáhá k tvorbě květů. V nepatrných dávkách jej tak můžete přidávat i k balkonovým nebo zahradním květinám.

Kravský hnůj

Kravský hnůj je dalším typickým způsobem, jak hnojit naši zahrádku. Tento hnůj je vhodné zapravit do záhonů na konci vegetačního období. Kam můžete kravský hnůj použít? Například k sazenicím jahod nebo pod ovocné keře či stromy. Pokud budete toto hnojivo aplikovat na dřeviny, musíte myslet na to, že nejvíce živin absorbují kořínky asi na úrovni obvodu korun. Nehnojte tak zbytečně těsně u kmene stromu.

Koňský hnůj

Dalším typem hnoje bude ten koňský. Tento druh hnoje patří mezi takzvaná hnojiva výhřevná. To znamená, že s nimi lze snadno tepelně regulovat pařeniště, a tak jej de facto „vytápět“. Svým obsahem se velmi podobá kravskému hnoji, který je zmíněn výše. Navíc mohou obě tato hnojiva fungovat v kompostéru společně. Nabízí se také otázka – Na co koňský hnůj vlastně používat? Tento hnůj přidejte k náročným rostlinám. V takových případech platí za výborný doplněk jejich výživy.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.