Křovinořez, sekačka, zahradní traktor. Bez čeho se na zahradě neobejdete?

Zahradní technika

Péče o zahradu je takřka celoroční prací. Každý, kdo vlastní větší či menší pozemek, nám dá jistě za pravdu, že je péče o něj často spíše řeholí. Naštěstí se v dnešní době nemusíme spoléhat jen na své ruce a můžeme si pořídit i nějakého toho pomocníka, který nám práci ulehčí. Prádlo už přece také nepereme v řece, tak proč si při údržbě zahrady nevypomoct nějakou tou technologií.

Mezi nejoblíbenější pomocníky k údržbě zahrady patří křovinořez. Ten už je dneska takřka nezbytností, ať už máte menší zahrádku za domem, nebo třeba sad. Křovinořez nahradí sekačku v hůře dostupných místech a nezalekne se ani náletových dřevin. Některé modely mají navíc nástavec pro zastřihování živého plotu, prořezávání stromů nebo třeba kypření půdy. Aby všechny tyto činnosti zvládl, musí mít křovinořez dostatečný výkon a další důležitá specifika, o kterých se více dočtete třeba v článku Jak vybrat křovinořez na webu Arecenze.cz.

Pokud zvažujete koupi křovinořezu, je potřeba dát si pozor na zaměňování křovinořezu a vyžínače. Základní funkci, tedy sečení trávy, mají tyto přístroje stejnou. Na rozdíl od křovinořezů se ale u vyžínačů dalších funkcí nedočkáte. Obecně jsou také méně výkonné, jejich výhodou je ale nižší hmotnost. Pokud hledáte jen pomocníka pro občasné posečení trávy, bude se vám vyžínač hodit. Pro multifunkčnější využití už je potřeba zainvestovat do křovinořezu.

Pokud máte malou zahrádku, vystačíte si s křovinořezem i na sekání trávy. Pro vlastníky většího pozemku už by ale sekání celé plochy křovinořezem bylo zbytečně zdlouhavé a je na místě přikoupit také sekačku. S výběrem vhodné sekačky je to malinko složitější. Nejen, že musíte vybírat z několika pohonů, ale také různých typů. Rotační, bubnová, vřetenová, lištová… kdo se v tom má vyznat, že? Pokud hledáte ideální sekačku pro vaši zahradu, doporučujeme podívat se například na test sekaček, kde se dozvíte vše potřebné.

Ani sekačkou to ale nekončí. Vlastníte větší pozemek a chcete jeho údržbu maximálně zefektivnit? Pak je tu pro vás zahradní traktor. Nelekejte se, nejde o ten obrovský stroj, který vídáte na poli, spíše se s ním můžete setkat na fotbalovém hřišti. Zahradní traktory se doporučují pro údržbu travnatých ploch nad 500 m2, kde byste se sekačkou strávili věky. Výhodou oproti sekačkám je navíc minimum námahy, na zahradním traktoru se totiž vozíte. Některé modely jsou navíc vybavené také mulčovací hlavou, díky které odpadá také nutnost vysypávání koše na trávu, posečená tráva se totiž naseká na malé kousky a rozptýlí po trávníku, kde funguje jak hnojivo a ochrana před sluncem.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.