Hniloba jahod: vyvarujte se nejčastějších chyb a můžete jí předejít

Kupované jahody

Hniloba jahod je poměrně běžný problém, který vyplývá z chyb zahradníka. Nedostatečná nebo příliš velká zálivka a horké podmínky jsou jedním z nich. Pokud jahody dlouho leží na mokré půdě, je ovoce neustále ve vodě. Zvyšuje se riziko plísňové infekce, která nemusí postihnout pouze plody, ale celou rostlinu. Zde jsou nejčastější příčiny spolu s návrhy, jak hnědnutí jahod předejít.

Hniloba kvůli plísni

Množství vody ovlivňuje stav vaší rostliny i plodů. Hnědé skvrny na plodech jahod mohou být způsobeny plísňovou infekci, která miluje mokré a horké podmínky. Napadené ovoce je tvrdé a nepoživatelné. Další onemocnění, antraknóza jahod, je houbové onemocnění. Projevuje se hnědými kruhovými skvrnami na ovoci, infikovat ale může také korunu, stonky, listy a ovoce. S touto nemocí je velice obtížné bojovat.

Jahoda

Foto: Pixabay

Preventivní opatření proti plísni

  • Ovoce sbíráme pravidelně, aby neleželo příliš dlouho ve vodě.
  • Pro pěstování jahodníků vybíráme vhodnou polohu. Ta by měla být slunečná a vzdušná (mezi jednotlivými jahodníky ponecháváme dostatek prostoru).
  • Pro pěstování volíme dobře propustnou půdu. Propustnost je možné zvýšit zapracováním písku či kompostu. Voda, která stojí v okolí rostlin, je příčinou plísňových onemocnění.
  • Pravidelně odstraňujte plevel. Z tohoto důvodu je dobré použít vhodné mulčování.
  • V blízkosti jahod nepěstujte rostliny, jako jsou papriky, rajčata, celer, mandlovník či borovice. Tyto rostliny mohou šířit antraknózu, aniž by vykazovaly jakékoli příznaky.

Hnilobné ovoce

Pokud se navzdory preventivním opatřením hniloba u jahod vyskytla, je dobré postižené ovoce pravidelně odstraňovat. Není vhodné přidávat jej do kompostu, nemilosrdně jej vyhoďte. Ponechání na rostlině nebo přidání do kompostu by mohlo mít za následek šíření nákazy napříč zahradou. Pokud je na jahodníku ji hniloba patrná, budete muset sáhnout po příslušném fungicidu. Dostupné jsou drsné chemikálie, které je ale vhodné nahradit ekologickými možnostmi. Přece jen budeme tento prostředek aplikovat na rostlinu, jejíž plody jíme.

Domácí boj proti hnilobě

Domácí prostředky, které můžeme použít proti hnilobě, ji obvykle neodstraní, mohou ale udržovat problém pod kontrolou. Houby a spory se dále nebudou šířit. Mezi tyto domácí prostředky patří jedlá soda, mýdlová voda (použijte jemný saponát nebo ten, který je speciálně vyvinut pro použití v zahradě) a peroxid vodíku. Pokud problém přetrvává, čeká vás práce na jahodnících až po sezóně.

Zdroje info:

https://cs.kronplatz-stories.com/901-brown-spots-on-strawberry-leaves-what-is-this-disease-and-how-to-fight-it

https://strawberryplants.org/brown-spots-on-strawberries/

Foto: Radek Štěpán

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!