Sezona černého bezu je tu: Připravte si sirup, který vás v létě osvěží

Bezinky

Bohaté květy černého bezu již můžeme sbírat a připravit si z nich lahodný sirup, který v letním období příjemně osvěží. Pokud do sirupu přidáte citron a zalijete ho studenou vodou, šťáva vás ochladí a zpříjemní vám den. Sirup z černého bezu vařily již naše babičky i maminky, možná si na něj pamatujete z dětství i vy. Sirup navíc není vhodný pouze na šťávu, ale v zimě také do čaje, protože dokonale působí na zahleněné průdušky, podporuje vykašlávání a pomáhá v léčbě kašle. 

Něco málo o bezu

Bezové květy obsahují mnoho vitamínů: C, B1, B2, B3 a A. Mezi další prospěšné látky, které bychom neměli opomíjet, patří bioflavonoidy, jež jsou známé jako antioxidanty s protizánětlivými účinky. Taktéž bojují s volnými radikály v těle. Jak už jsme zmínili, bezové květy jsou ideálními pomocníky při kašli, rozpouští hleny a pomáhají tlumit křeče v břiše a zároveň pomohou s nadměrnou plynatostí. Bezové květy také uvítají ti, kteří často bojují s nepříjemnými migrénami.  

Bezový květ
Foto: Pixabay

Bezový sirup, který osvěží

Na bezový sirup si připravte přibližně 80 květů, kdo má rád silnější sirup, klidně natrhejte sto květů. Dále si připravte 3 litry vody, 3 kilogramy krystalového cukru, 60 gramů kyseliny citronové a tři citrony. Postup přípravy není nikterak složitý. Připravte si velký hrnec a z bezových květů vytřepte drobný hmyz. Někdo květy oplachuje, ale to rozhodně nedoporučujeme, protože z nich odplavíte pyl, který má skvělé účinky, a navíc sirupu dodává výraznou chuť. 

Dále pak převařte tři litry vody a nechte je úplně zchladnout. Květy dejte do hrnce, přidejte nakrájené a omyté citrony. Jakmile bude voda studená, vylijte ji do hrnce na květy a citrony. Poté přidejte kyselinu citronovou, promíchejte, přikryjte a hrnec odložte na tmavé a chladné místo do druhého dne. 

bez
Foto: Pixabay

Druhý den bude stačit obsah hrnce scedit pomocí síta nebo dětské látkové pleny, vymačkat a přidat cukr. Obsah pořádně promíchejte a pozvolna jej zahřívejte. Jakmile se cukr rozpustí a tekutina má tendenci začít vařit, ihned sporák vypněte a nalijte ji do předem vyvařených sklenic. Zavíčkujte a otočte dnem vzhůru.  

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5372600/, https://www.celostnimedicina.cz/leciva-sila-cerneho-bezu.htm, https://www.ireceptar.cz/zdravi/bez-cerny-kvety-caj-ucinky-30000603.html

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)