Hluchavka bílá – i obyčejnou bylinku můžete využít

To, že kopřiva dvoudomá je známá jako léčivá bylina se všeobecně ví. Avšak o tom, že využít se dá také rostlina jí podobná, kterou nazýváme jako hluchavka bílá, už to není tak rozšířené. Přitom i hluchavku lze použít jako bylinku na spoustu zdravotních problémů. Tuto rostlinu známe všichni zejména díky jejímu vzhledu podobnému klasické kopřivě a také díky bílým květům, z kterých jsme jako děti sáli sladký nektar.

Hluchavka vs. kopřiva

Obě dvě mají podobný vzhled. Je mezi nimi ale obrovský rozdíl. Kopřiva dvoudomá vás může nepříjemně popilit, kdežto hluchavka je „mrtvá kopřiva“ čili „hluchá kopřiva“. Pro sběr je tedy mnohem příjemnější. Kromě bílých květů odlišíte hluchavku od kopřivy také tím, že má zaoblenější hrany listů. Kopřiva jakoby chtěla varovat má své listy řezané na krajích velmi ostře.

Zdravotní přínosy hluchavky

Hluchavku můžeme použít ve formě čaje na problémy s dýchacími cestami. Kopřiva totiž dokáže zmírnit mírný zánět hltanu, poslouží nám jako lék proti kašli a podpoří vykašlávání hlenu. Známá je taktéž jako „ženská bylina“, která se používá při problémech s menstruací – ať už je silná nebo příliš bolestivá. Ženy i muži mohou hluchavku používat při problémech s močovými cestami – ostatně tímto způsobem ji používaly již naše babičky a celá řada jejich babiček.

Čaj z hluchavky

Nejjednodušším způsobem, jak začlenit hluchavku do svého jídelníčku, je připravit si z ní každodenní čaj. Nejsou známý žádné vedlejší účinky této rostliny. Čaj si připravíte tak, že jednu až dvě lžíce sušené hluchavky zalijete horkou vodou a necháte 15 minut louhovat. Poté můžete vypít. Denně se doporučuje pít až tři šálky tohoto čaje.

Další použití hluchavky

Hluchavku ale můžete přidat i do dalších receptů, jako je velikonoční nádivka, vaječné a bramborové pokrmy nebo také bylinková másla.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!