Volba správné moštárny: Tyto aspekty rozhodují

Jablečný mošt

Sklizeň jablek je v plném proudu. S radostí čekáme, až jednotlivé plody dozrají a my je budeme moci ochutnat, případně nějakým způsobem zpracovat. Tradičně se jablka samozřejmě moštují. Dát si skvělou jablečnou šťávu třeba v zimě stojí určitě za to. Výborný je ale mošt především čerstvý. Na jeho kvalitu má vliv hned několik důležitých aspektů. Mezi ty hlavní patří především jakost konkrétních jablek, jež musí být zralá, nenahnilá a mající nejmenší průměr okolo 3 cm. Přesto je ale velmi důležitý i výběr správné moštárny. Podle jakých aspektů ji volit?

Možnost mytí ovoce

Začneme možná trochu netradičně, ale mnohé moštárny nedisponují prostorem pro omytí ovoce a předpokládá se, že si jablka omyjete sami. Některé moštárny nabízejí mytí za příplatek, jiné už ho mají v ceně.

Lis na mošt

Kdy lze moštárnu navštívit?

Zjištění si provozní doby je samozřejmostí. Menší provozovny mají otevřeno pouze o víkendech a v některých dnech v týdnu. Sjednat si lze také individuální termín. Není od věci se objednat, protože o víkendu se jede dle toho, kdo dřív přijde. V moštárně tak můžete čekat i několik hodin.

Minimální množství lisovaného ovoce

Pár jablek vám asi v žádné moštárně lisovat nebudou! Nejčastěji se minimum pohybuje na několika desítkách kg. U menších moštáren se paradoxně často stanovuje maximální množství lisovaného ovoce.

Klasické moštováním, nebo velkovýroba?

U malých moštáren si v podstatě projdete celým procesem sami. Z vlastních jablek získáte svůj mošt. U velkých je tomu jinak a za odpovídající množství jablek obdržíte přímo samotnou jablečnou šťávu. Kvalita je standardní, ale není to z vašeho.

Konzervace moštu

Jsou moštárny, které vám dají za jablka přímo konzervovaný mošt ve skle, který vydrží velmi dlouhou dobu. U klasických ale získáte přímo vylisovanou šťávu určenou k rychlé spotřebě či další konzervaci.

Cena moštu

Jsou zahrádkářské provozy, kde se cena fakticky nemění. Najdeme ale i takové takřka průmyslové moštárny, kde si zaplatíte solidně.

Nádoby a likvidace odpadu

Nejčastěji si budete muset dodat nádoby vlastní. Ideální jsou demižony a pet lahve. Co se týká odpadu, na ten si připravte bedýnky, z nichž jej pak vysypete na kompost. Někde obojí nutné není.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.