Jednoduché prodloužení trvanlivosti uskladněných brambor

Brambory

Brambory už pomalinku mizí ve sklepech a pole se vyprazdňují. Není divu, podzim zkrátka velí k vytvoření si pořádných zásob. Brambory je zapotřebí dokonale uskladnit tak, aby vydržely co možná nejdelší dobu. Ne vždy se to daří. Především v domácnostech, kde není k dispozici sklep, se jedná o doslova marnou záležitost. Mnozí toho o skladování brambor také příliš neví, což vede k tomu, že se jim uskladněné kusy kazí. Kde tedy uskladnit brambory, v čem je uskladnit a jak prodloužit jejich skvělou kondici?

Kvalitní sklep jako základ

Brambory by měly být v sklepě. Optimálně v takovém, který není extrémně vlhký a dokáže udržet teplotu po celý rok nad bodem mrazu. Není-li tomu tak, pak se vyplatí do sklepa pořídit nějaký systém vytápění, kdy teplotu v případě potřeby dostanete tam, kde by měla být. Ideální jsou ovšem sklepy mimo vytápěný dům.

BramboryBrambory: Foto Pixabay

Optimální jsou pytle či bedničky

Skladování brambor lze řešit různými způsoby, nicméně nejčastěji se ukládají do pytlů, případně do beden. V prvním případě jde o velmi jednoduché skladování, nicméně dostávání brambor z pytlů se může stát velmi nepříjemným bojem. Při ukládání brambor do pytlů i beden se vyplatí být maximálně obezřetný. Jakékoli poškození plodu vede k následné hnilobě. Stejně tak je zapotřebí před uskladněním vybrat všechny nakopnuté hlízy, případně brambory, u kterých už začíná hniloba. Poznáte je vcelku jednoduše.

Brambory

Pytel: Foto Pixabay

Kmín jako skvělý společník

Výbornou volbou pro uskladnění jsou pytle, které jsou napuštěné kmínovými silicemi. Brambory v nich dokážou vydržet déle. Kmín je totiž schopný zpomalit dělení buněk, což v podstatě při klíčení brambor aktivně probíhá. Jinak samozřejmě látky obsažené v kmínu dokážou brambory chránit před hnilobou. Při skladování brambor v bednách bude přidávání kmínu asi složitější. Možná je optimální nadrtit kmín do látkových pytlíků a nechat působit. Vyzkoušeno zatím nemáme. Za pár korun ale tento pokus jistě stojí.

Brambory: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.