Brambory

Jednoduché prodloužení trvanlivosti uskladněných brambor

Brambory už pomalinku mizí ve sklepech a pole se vyprazdňují. Není divu, podzim zkrátka velí k vytvoření si pořádných zásob. Brambory je zapotřebí dokonale uskladnit tak, aby vydržely co možná nejdelší dobu. Ne vždy se to daří. Především v domácnostech, kde není k dispozici sklep, se jedná o doslova marnou záležitost. Mnozí toho o skladování brambor také příliš neví, což vede k tomu, že se jim uskladněné kusy kazí. Kde tedy uskladnit brambory, v čem je uskladnit a jak prodloužit jejich skvělou kondici?

Kvalitní sklep jako základ

Brambory by měly být v sklepě. Optimálně v takovém, který není extrémně vlhký a dokáže udržet teplotu po celý rok nad bodem mrazu. Není-li tomu tak, pak se vyplatí do sklepa pořídit nějaký systém vytápění, kdy teplotu v případě potřeby dostanete tam, kde by měla být. Ideální jsou ovšem sklepy mimo vytápěný dům.

Brambory

Optimální jsou pytle či bedničky

Skladování brambor lze řešit různými způsoby, nicméně nejčastěji se ukládají do pytlů, případně do beden. V prvním případě jde o velmi jednoduché skladování, nicméně dostávání brambor z pytlů se může stát velmi nepříjemným bojem. Při ukládání brambor do pytlů i beden se vyplatí být maximálně obezřetný. Jakékoli poškození plodu vede k následné hnilobě. Stejně tak je zapotřebí před uskladněním vybrat všechny nakopnuté hlízy, případně brambory, u kterých už začíná hniloba. Poznáte je vcelku jednoduše.

Brambory

Kmín jako skvělý společník

Výbornou volbou pro uskladnění jsou pytle, které jsou napuštěné kmínovými silicemi. Brambory v nich dokážou vydržet déle. Kmín je totiž schopný zpomalit dělení buněk, což v podstatě při klíčení brambor aktivně probíhá. Jinak samozřejmě látky obsažené v kmínu dokážou brambory chránit před hnilobou. Při skladování brambor v bednách bude přidávání kmínu asi složitější. Možná je optimální nadrtit kmín do látkových pytlíků a nechat působit. Vyzkoušeno zatím nemáme. Za pár korun ale tento pokus jistě stojí.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

2 komentáře

  1. Ferdyč Pištora Odpovědět

    Brambory pečlivě přebrat, prosypat vápenným hydrátem a vydrží do další sklizně, Nedají se použít jako sadbové

  2. FS Odpovědět

    Máme vyzkoušené brambory prosypávat nehašeným vápnem, pokud se objeví nahnila brambora nenakazí ostatní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *