Fíky na zahradě jsou víc než jen exotika, mají značné přínosy i pro zdraví

Fík, fíky, zdraví, jídelníček, ovoce

Fíky na zahradě jsou víc než jen exotika, mají značné přínosy i pro zdraví. Fíky jsou k dostání v čerstvé i sušené podobě, užitečné mohou být i fíkové listy nebo čaj, který je z nich připravený. Což zcela jistě velmi ocení především ti, kteří si je už pěstují doma na zahradě.

Všechny tyto možnosti jsou plné živin a poskytují řadu potenciálních zdravotních výhod. Mají relativně nízký obsah kalorií, což z nich dělá skvělý doplněk zdravého stravování. V čerstvém fíku najdeme měď, hořčík, draslík, riboflavin, thyamin, vitamín B6 i vitamín K. Dietoložka Katherine Marengo LDN, R.D připomíná, že sušené fíky mají vysoký obsah cukru, jelikož se při sušení ovoce koncentruje.

Fíky podporují zdravé trávení

Fíky se již mnoho let používají jako domácí nebo alternativní léčba při zažívacích problémech, například při zácpě. Fíky totiž obsahují vlákninu, která podporuje zdraví trávicího traktu změkčením a zvýšením objemu stolice, snížením zácpy a také může posloužit jako prebiotikum. Prebiotika jsou zdrojem potravy pro potřebné bakterie, které se nachází ve střevech.

Pomůžou zlepšit zdraví srdce i cév i hladinu cukru v krvi

Fíky pomáhají zlepšit krevní tlak a hladinu krevního tuku. To pomáhá zlepšit zdraví cév a také to snižuje riziko srdečních onemocnění. Prokázalo se také zlepšení celkového i HDL (dobrého) cholesterolu. Také bylo ozkoušeno, že pití čaje z fíkových listů ke snídani pomohlo snížit spotřebu inzulínu u lidí trpících diabetem 1. typu. Také nápoje obsahující vysoké dávky extraktu z fíků mají nižší glykemický index, což znamená, že mají příznivý vliv na hladinu cukru v krvi. Ovšem pozor na sušené fíky, které mají vysoký obsah cukru.

Fíky Fíky na zahradě jsou víc než jen exotika

Foto: Pixabay

Další zdravotní přínosy a možné nevýhody konzumace fíků

Fíkové listy vykazují protinádorovou aktivitu proti rakovině tlustého střeva, rakovině prsu, rakovině děložního čípku a buňkám rakoviny jater. Fíky také mohou pomoci lidem trpícím alergickou dermatitidou nebo suchou či svědivou kůží, která je způsobena alergií. Mezi potenciální potíže při konzumaci většího množství fíků se řadí průjem nebo jiné zažívací potíže. Kvůli poměrně vysokému obsahu vitamínu K může docházet k interakci s léky na ředění krve. Problém může také nastat u lidí, kteří jsou na fíky alergičtí.

Způsoby konzumace fíků

Zařadit fíky do svého jídelníčku nemusí být tak těžké, jak se zdá. Lze je najít hned v několika podobách. První volbou jsou čerstvé fíky, které mají nízký obsah kalorií a jsou skvělé samy o sobě i v salátech či dezertech. Lze z nich připravit také marmeládu nebo zavařeniny. Sušené fíky naproti tomu mají vysoký obsah cukru i kalorií, tudíž je vhodné je jíst s mírou. Ale jsou užitečné například při zácpě. Fíkové listy lze použít jako obaly na pokrmy obsahující rýži nebo jiné náplně. Poslední možní je také čaj z fíkových listů.

 

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/327207#summary, https://www.healthline.com/nutrition/figs-benefits, https://www.tataaig.com/knowledge-center/health-insurance/health-benefits-of-anjeer,

Náhledové foto: Dall-E

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)