Estragon patří nejen do francouzské kuchyně: Jak ho pěstovat a správně sklízet

estragon

Estragon je znám coby aromatická bylina, která je nepostradatelná ve francouzské kuchyni. Avšak nejen tam. Vypěstovat estragon můžete na zahradě i doma v květináči. Rozhodně stojí za to, neboť vám umožní kulinářská kouzla. Poradíme, jak na to.

Jedná se o víceletý, až 120 cm vysoký, rozvětvený keřík mající jemné, světle zelené podlouhlé lístky. Vzhledem mladé rostliny připomínají rozmarýn, nicméně vůně je zcela odlišná. Estragon voní po anýzu, lékořici, fenyklu či bazalce. Kvete nenápadnými žlutě zbarvenými kvítky v pozdním létě a na podzim. Výhodou je, že bylinu lze pěstovat venku na záhonu, jakožto i doma v květináči.

Jak na pěstování estragonu

Bylina potřebuje slunné a před větrem chráněné místo. Díky tomu se jí bude nejen dařit, ale také nejlépe rozvine své aroma. Co se týče půdy, tak ideální je výživná, spíše lehčí, dobře propustná a kompostem obohacená. V případě pěstování v nádobě je třeba nezapomenout na dobrou drenáž. Bylina potřebuje dostatek vláhy, ale pozor na přemokření. To estragonu nesvědčí. Je dobré nechat zeminu raději proschnout, než budete opět zalévat.

Během vegetace je dobré přihnojit odvarem z kopřiv. Sazeničky estragonu je možné koupit a vysadit na konci května. V květináči pěstujte vždy jen jednu rostlinu, na záhonu je třeba dodržet rozestup cca 30 cm. Na jaře je možné si estragon namnožit bylinnými řízky. Při venkovním pěstování je třeba na jaře odříznout zdřevnatělé stonky. Na zimu je vhodná ochrana v podobě bílé netkané textilie, vrstvy listí, slámy.

bylina

Foto estragon, autor: Vorzinek

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Estragon_pied.JPG

Jak a kdy sklízet

Bylina se sklízí průběžně. Pro běžnou spotřebu postačí dvě rostliny, když je budete pravidelně zastřihávat. Samozřejmě je nejlepší používat estragon čerstvý. Listy estragonu je možné zmrazit či sušit. Sušit se musí poměrně dlouho, nejlépe v sušičce při teplotě 35 °C. V případě vyšších teplot hnědne. Pokud se nechá sušit příliš dlouho, tak zhnědne a listy ztratí chuť. Je třeba být opatrní při sušení. Jakmile budou listy správně usušené, tak je uložte do tmavé a vzduchotěsné nádoby.

Na sušení sbírejte listy a vrcholky výhonků za slunečného dne, ideální okolo druhé hodiny odpolední, krátce před rozkvětem. K přímé spotřebě a použití v kuchyni lze sbírat estragon kdykoli po celou vegetační dobu.

Zdroj: living.iprima.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: autor Nova

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Artemisia_dracunculus_Bylica_estragon_2021-04-27_01.jpg