Co dělat, aby rostliny nepřerostly? Kontrolovat jejich růst!

Zemina

Zkušený zahradník ví, že rostliny na jeho zahradě si nemusí dělat to, co chtějí. Pokud plánujete svou zahradu, musíte počítat s tím, že jednou se z malé rostliny stane velká a zabere více prostoru. Pokud přeroste, může to způsobit různé potíže. A nejde jen o estetiku. Například přerostlé stromy se hůře sklízí, ale také se o ně hůře pečuje. Pokud jsou vysazeny v blízkosti stavení či jiných rostlin, budou zasahovat do jejich prostoru. To může být nebezpečné. Proto je dobré vědět, jak kontrolovat růst rostlin a zároveň přispívat k tomu, aby prospívaly.

Prořezávání rostliny

Nejjednodušším a nejúčinnějším způsobem je rostlinu jednoduše zastřihnout. Nelze to ale udělat tak, jak vás napadne. Je dobré zkrátit její výhony tak, aby nezasahovaly tam kam nemají. Pamatujte si ale, že každý druh rostliny nemusí tolerovat příliš velký řez. U dřevin se držte obecného pravidla (pokud nemáte o své rostlině přesnější informace), že byste ji neměli zbavit více, než jedné třetiny materiálu. prořezávání funguje dobře u rostlin, které vytváří šlahouny, kterými se množí.

Nůžky
Foto: Pixabay

Prořezávání kořenů

Prořezávat ale nemusíme pouze nadzemní části rostliny. Kořeny se prořezávají při pěstování ovocných stromů a keřů. Tato metoda se ale dá použít též v případě trvalek a jednoletých rostlin, které mají velký kořenový systém. Velmi jednoduše to jde ostrým rýčem, který kolmo zasunete do půdy ve vzdálenosti několika centimetrů od rostliny. Obryjete ji kolem, čímž kontrolujete její růst. Můžete použít též metodu, že rostlinu obryjete pouze do půlkruhu a příští rok tento půlkruh provedete z druhé strany. Prořezávání kořenů omezí přísun vody a minerálních látek k výhonům, a tím zpomalí růst celé rostliny.

Pěstujte rostliny v nádobách

Některé rostliny, jako je například máta, se rychle šíří zejména pod zemí – svými kořeny. Tato metoda funguje velmi dobře pro všechny trvalky. Rostlina je omezena zeminou, kterou má díky nádobě k dispozici. Tuto nádobu můžete nechat stát volně (například u rostlin, které na zimu přenášíte do interiéru) nebo ji zakopte do země. V takovém případě můžete využít starý materiál, jako jsou betonové či plastové trubky či staré kbelíky, lavory, vany apod.

Zdroje info:

https://www.lovethegarden.com/pl-pl/artykul/jak-kontrolowac-rozrost-kwiatow

https://www.dumazahrada.cz/clanek/orchideje-zachrani-radikalni-strih-korenu-20211129.html

Foto: Unsplash.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!