Ekologické zahradničení ve městě je trend – jak na to?

Představte si svěží, živou zahradu, útočiště, kde se v harmonii daří rostlinám, zvířatům i lidem – sen, po kterém mnozí touží, ale jen málokdo ho dokáže uskutečnit. Když se však odvážíte udělat první krok, všechno ostatní už přijde samo. S trochou péče a šikovnými pomocníky se totiž dá gobelín ekologického zahradničení vetkat i do struktury městského života.

Kde a jak zahradničit ve městě

Možností je v dnešní době opravdu hodně i pokud nemáte vlastní zahradu nebo předzahrádku. Velmi oblíbené jsou komunitní zahrady, ale pro začátek vám klidně postačí i kousek místa před vaším bytovým domem (pro jistotu si ověřte, zda k tomu nepotřebujete povolení) nebo větší (ideálně samo-zavlažovací) květináče a truhlíky na balkoně.

  • Komunitní zahrada – jedná se o zahradu sdílenou více lidmi, je na dohodě, zda každý hospodaří na vlastním nebo společném záhoně. Často zde bývá také místo pro posezení např. s grilem, kde je možné potkávat se a pořádat sousedské akce.
  • Vlastní pronajatá zahrádka – ve větších městech je možné si v zahrádkářské kolonii pronajmout (nebo zakoupit) zahrádku tak velkou, jak potřebujete. Nevýhodou je často umístění mimo centrum města, takže je nutné na zahrádku dojíždět. vyvýšený záhon (jak ho vyrobit na míru si přečtěte zde).
  • Balkon – i na malém prostoru balkonu lze plnohodnotně pěstovat nejrůznější plodiny. Omezení je pouze prostorem a slunečními podmínkami. Na balkon můžete umístit truhlíky, vertikální závěsné sestavy květináčů nebo klasické velké květináče. I na malém balkonu lze zároveň pěstovat zeleninu, ovoce a bylinky a zároveň vyhradit místo pro relaxaci.

Výběr zelených společníků

První krok u ekologického zahradničení představuje výběr správných rostlin. Ideální volbou pro začátečníky jsou vždy původní druhy. Jde totiž o vytrvalé bojovníky, dokonale přizpůsobené místnímu klimatu, půdě a opylovačům. Daří se jim s minimálními zásahy – a to mnohdy i ve stísněných prostorách truhlíků a květináčů na parapetech, balkonech a terasách. Určitě je však nevybírejte náhodně. Městskému zahradníkovi by měl každý list a okvětní lístek vyprávět příběh užitečnosti a harmonie. Pár příkladů za všechny:

  • Lichořeřišnice nejen krásně kvete, ale poslouží i jako přísada do zeleninových salátů (její poupata pak můžete naložit jako kapary).
  • Oregano milují včely a čmeláci – pokud ho tedy část necháte vykvést, uděláte hmyzu ve svém okolí opravdu radost (doslova do extáze ho pak přivede pořízení různých domečků a skrýší, ale to už je trochu jiná kapitola). Bude se mu dařit i v závěsném květináči na balkoně.
  • Měsíčky se svými zářivými barvami nejsou jen pastvou pro oči, ale také fungují jako ochránce před háďátky a dalšími škůdci – skvěle se tedy hodí jako doplňková výsadba k jakékoliv zelenině.
  • Kompaktní keříkové odrůdy rajčat ochotně porostou a budou plodit i v zastrčeném rohu balkonu, kam se nic jiného nevejde.

Foto: AdobeStock

Koloběh živin aneb začněte od konce

Že je na venkovní výsadbu ještě brzy a vyřízení povolení pro pěstování někde ve venkovním prostoru také chvíli trvá? Nevadí. Jeden krok můžete udělat hned teď – začnete jednoduše zpracovávat svůj odpad. Proč? V ekologickém zahradničení nepředstavuje odpad konec celého životního koloběhu, ale jeho začátek. Kompostování, pokud je prováděno promyšleně, poskytuje prostor pro zužitkování zbytků a zároveň podporuje zdravější růst rostlin (hotový kompost jim poslouží jako hnojivo i jako mulč).

Celý proces zvládnete s chytrými pomocníky i doma v kuchyni nebo v předsíni. Moderní domácí kompostéry jsou kompaktní (takže příliš místa opravdu nezaberou), vypadají efektně a rozhodně vás nebudou obtěžovat zápachem ani jinými nepříjemnými jevy. Stačí je jen postupně plnit bioodpadem z domácnosti a ze spodní části odebírat vznikající tekutinu (ta se používá jako hnojivo) i hotový humus. A pokud pro ně nebudete mít využití, jednoduše obsah kompostéru čas od času vyprázdněte do nádoby na bioodpad.

Zredukujete tak množství odpadu, které v domácnosti produkujete (až o 40 %), snížíte tvorbu skleníkových plynů a uděláte zase o trochu větší krok směrem k lepšímu a zdravějšímu životnímu prostředí. Ani tady však vaše možnosti nekončí. Věděli jste, že řadu jednorázových pomocníků, které po jednom použití běžně vyhazujete do odpadu, můžete zužitkovat také? Stačí jen v obchodech sáhnout po jejich kompostovatelné variantě. Skvělým příkladem jsou kávové a čajové filtry (k dostání např. v dm drogerii).

Do běžných košů na bioodpad si pak můžete pořídit filtry proti zápachu, takže je rozhodně nebudete muset vynášet každý den. Jde sice na první pohled o drobné změny, ale ve skutečnosti mohou být pro vaše okolí i přírodu mnohem prospěšnější, než si myslíte. Vyhrnete si rukávy a půjdete do toho také?

Náhledové foto: AdobeStock

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.