5 věcí, na které si dát pozor při pěstování zamiokulkasu – když mu chcete dopřát, často mu spíše uškodíte

Zamioculcas

Zamioculcas alias kulkas zamiolistý je rod kvetoucích rostlin pocházejících z východní Afriky. Patří do čeledi Araceae, která zahrnuje i další oblíbené pokojové rostliny jako lopatkovec či filodendron.

Je ceněn pro své atraktivní listy, které mohou ve správných podmínkách dorůst i přes metr délky. Je to rostlina nenáročná na údržbu, která snese slabé osvětlení a jen občasné zavlažování, díky čemuž je oblíbenou solitérou pro začátečníky nebo ty, kteří nemají mnoho času věnovat péči o rostliny.

1. Jak je to se světlem

Zamioculcasu se nejlépe daří v mírně osvětlených místnostech. Nelíbí se mu však přímé sluneční světlo. Můžete ho umístit do mírně osvětleného okna nebo do místnosti s umělým osvětlením.

2. Zálivka jen mírná

Tato rostlina vyžaduje jen minimální zálivku. Je lepší zalévat ji méně často, ale důkladně. Ponechte substrát mezi zaléváním vyschnout, aby kořeny nepostihla hniloba. Myslete také na to, že preferuje půdu s dobrou drenáží. Je možné použít běžný substrát pro pokojové rostliny smíchaný s pískem nebo perlitem pro zlepšení drenáže.

Zamioculcas

Foto: Pixabay

3. Pozor na správnou teplotu

Zamioculcas preferuje teplotu mezi 16-24 °C a je citlivý na průvan.

4. Hnojení anebo pozor na něj

Zamioculcas nepotřebuje časté hnojení. Postačí jednou za měsíc použít vodou ředěné tekuté hnojivo a to v nižší koncentraci než u jiných pokojovek. Nadbytek živin mu rozhodně neprospívá, spíše naopak.

S těmito základními tipy by mělo být pěstování zamioculcasu snadné a úspěšné.

5. Dokáže čistit i vzduch

Zamiokulkas pomáhá odstraňovat ze vzduchu i škodlivé chemikálie, jako je benzen a toluen. Ovšem paradoxně jsou všechny její části po požití toxické, proto by měla být uchovávána mimo dosah dětí a domácích zvířat.

Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/sedm-chyb-ktere-delate-pri-pestovani-zamiokulkasu, https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/zamioculcas-zamiifolia-jak-jej-pestovat-bez-obtizi

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)