Dřínky: úžasné podzimní plody s všestranným využitím

Dřínky

Dřínky jsou plodem dřeviny zvané dřín obecný. Zatímco divoké kultivary jsou chráněné a neměli bychom z nich plody otrhávat, dostupné jsou také šlechtěné odrůdy, jejichž plody si můžeme bez problémů užívat. A jejich zpracování je obrovské! Konzumovat je můžete syrové, zamrazit je, kompotovat, zavařovat, připravovat z nich marmelády, sirupy nebo omáčky ke zvěřině. Můžete je naložit do slaného nálevu a jíst je podobně jako třeba olivy. Několik tipů na zpracování těchto plodů uvádíme níže.

Sušené dřínky

Dřínky můžeme konzumovat i čerstvé, avšak pro prodloužení jejich životnosti je dobré je usušit. Přemýšlejme o dříncích tak trochu jako o šípcích – mají vysoký obsah vitamínu C a připravit si z nich můžete i čaj. Sušené dřínky se také drtí na prášek, kterým se ochucují mletá masa. Na sušení používáme pouze zralé dřínky. Po sběru je vhodné dřínky omýt. Poté je nechte okapat na papírové nebo čisté bavlněné utěrce. Jestliže máte v plánu dřínky rozdrtit, budete je nyní muset vypeckovat (šťáva dřínků barví, proto použijte rukavice). Jestliže ale sušíte dřínky na čaj, můžete pecky ponechat a ušetříte si tak spoustu práce. V sušičce na ovoce sušíme na střední výkon asi 24 hodin.

Dřín

Dřín obecný: Zdroj obrázku Pixabay.com

Dřínky na slano

Takto připravené dřínky často označujeme jako dřínkové olivy. Častokrát se totiž ve starověkém Řecku používaly jako náhrada za olivy. K jejich přípravě budeme potřebovat 250 g dřínků (méně zralých, pevnějších), 100 g soli, 100 ml vody, česnek, bylinky (vhodný je rozmarýn, tymián, oregano, ale také saturejka nebo dokonce levandule) a olivový olej. Dřínky omyjte a u toho je zbavte všech stopek. Vodu smíchejte se solí a nechte rozpustit. Do osolené vody přidejte dřínky – měly by být zcela ponořené v nálevu. Po týdnu budou mít světlejší barvu a trochu se scvrknou. Nyní je slijte a nechte zcela osušit. Mezitím si nasekejte bylinky a nakrájejte česnek na plátky. Dejte je do sklenice na střídačku s dřínky a zalijte olivovým olejem, aby bylo vše ponořené. Zavíčkujeme a necháme 3 dny uležet. Poté skladujeme v lednici. Spotřebovat bychom je měli do jednoho měsíce.

Dřínky v cukru

Jedná se o tradiční úpravu dřínků v Ázerbájdžánu, kde takto upravené dřínky koupíte pod označením „zogal murabbasi“. Můžete je jíst jenom tak nebo se inspirovat Rusy, kteří si cukrové dřínky dopřejí k vodce nebo si lžičku přisypou do horkého čaje. Připravte si 250 g zralých dřínků, 300 g cukru, 50 ml vody. Originální recept volá také po listu pelargonie vonné, místo něj ale můžete použít kousek citronové kůry. Dřínky můžete, ale nemusíte vypeckovat. Cukr svařte s vodou a do vzniklého sirupu přidejte dřínky a list pelargonie (popř. citronovou kůru). Zamícháme a povaříme 5 minut. Poté odstavíme a necháme 15 minut odstát. Poté znovu přivedeme k varu, 5 minut povaříme a necháme 15 minut odstát – opakujeme ještě 4 x (celkem tedy pětkrát). Poté necháme odstát do druhého dne. Pak znovu dvakrát povaříme a necháme odstát a nakonec ještě horké plníme do skleniček. Zavíčkujeme, otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.

Dřínky: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!