passata2

Domácí passata di pomodoro zavaříte i na zimu

Letošní úroda rajčat je zkrátka a dobře perfektní. Stačí jen trocha péče a rajčata rostou doslova jako z vody. Tak proč toho nevyužít a nedopřát si z nich to nejlepší, co je k mání? Ukážeme vám, jak si připravit domácí passata si pomodoro.

Česky bych to přeložili jako pasírovaná rajčata a právě ta tvoří velkou část typické italské kuchyně. Nepleťte si je s protlakem (rajčatový koncentrát), kečupem ani se sekaným rajčaty. Domácí passata di pomodoro je vlastně jen šťáva z rajčat. Ale z jakých rajčat! Sami si rozhodneme o tom, jak zralé plody do své passaty dáme. A čím lepší úroda, tím chutnější a lepší bude.

Jak na domácí passata di pomodoro

Nasbírejte ta opravdu nejzralejší a nejměkčí rajčata. Mohou být klidně už přezrálá, ovšem bez jakýchkoli stop plísně nebo jiných nemocí. Dobře je omyje a vložte do hrnce. Může být klidně skoro plný. Nechte si jen takový manipulační prostor, abyste je mohli snadno zamíchat. Bez toho se totiž určitě neobejdete.

Rajčata lehce podlijte vodou a zapněte plamen. Přikryjte pokličkou, ovšem vše dobře hlídejte. Možnosti jsou v zásadě dvě. Bud budete passata di pomodoro připravovat několik hodin na nejnižším plameni, nebo teplo trochu přidáte a do hodinky budete mít hotovo. Ovšem v takovém případě musíte často míchat, rajčata se totiž ráda připalují.

Vše je hotové ve chvíli, kdy se z rajčat stane jen hustá kaše se semínky a slupkami, v níž ovšem nenajdete ani náznak plodů vcelku. Odstavte z plotny a nechte vychladnout – nejlépe přes noc. Pasírujte teprve úplně studená rajčata. A to nejlépe přes kovové kruhové kuchyňské sítko. Postupujte po menšíc porcích a rajčatovou dužinu vymačkejte za pomoci lžíce nebo vidličky.

Výsledkem je již hotová passata di pomodoro, kterou můžete použít do vaření, nebo sterilovat a uchovat ji tak na zimu. V takovém případě si připravte dostatek menších skleniček. Předem je vypařte horkou vodou a dobře vysušte. Přelijte rajčatovou šťávu, dobře zavíčkujte a sterilujte. Bude vám stačit asi 20 minut při 80 °C.

Kam se passata di pomodoro hodí

Jakmile celý recept úspěšně dotáhnete do konce, zjistíte, že držíte v ruce velmi univerzální kuchyňskou surovinu. Připravíte s ní rajskou polévku i omáčku, stejně jako guláš nebo polévku gulášovou. Skvěle se ale hodí třeba i do minestrone nebo do tomatové verze rizota. V ruce také držíte základ omáček na pizzu nebo skvělou ingredienci do zeleninových šťáv a smoothie, přispívající k vašemu zdraví i perfektní postavě.

passata

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Každou skleničku je nejlepší spotřebovat ihned. Pokud se vám to však nepovede, můžete šťávu z rajčat bez potíží uchovávat 2-3 dny v lednici.

Domácí pasírovaná rajčata – proč se pustit do jejich přípravy?

Celý proces je k této zelenině poměrně šetrný. Ve výsledně šťávě je tedy uchována nejenom skvělá chuť a vůně z vaší zahrádky, ale také množství užitečných látek. Jde zejména o vitamíny A, B a E. Dále pak i minerály, antioxidanty nebo třeba lykopen, který pomáhá při hubnutí. Právě proto se rajčata tolik uplatňují při redukčních dietách. Výhodou tohoto receptu je také to, že v něm zužitkujete i plody, které se už k přímé konzumaci nehodí, a snadno také najednou pravíte opravdu velkou várku. Za jeden víkend tak můžete mít passata di pomodoro připraveno v dávce na celou zimu.

Ať už milujete italskou kuchyni nebo zkrátka a dobře nedáte dopustit na množství zeleniny v jídelníčku, budou pro vás passata di pomodoro skvělým zpestřením letního zavařování. Jejich přípravu zvládnou i děti, ušetříte při jejich nákupu v obchodech, a navíc budete mít jistotu v tom, jaké plody do svého výrobku dáváte. Maximum chuti a vůně je tak jednoznačně zaručeno.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

6 komentářů

 1. Viki Vikina Odpovědět

  Letos je úroda rajčat perfektní… autorka asi žije v nějaké jiné dimenzi, nebo neví, co je to rajče, protože s kým mluvím, každému rajčata brzy odešla na plíseň… slunce bylo strašně málo, takže ani chuť není oslnivá…

  1. Aster Odpovědět

   Kdybych letos na začátku července nepřikryla rajčata a papriky před barákem igelitem, neurodilo by se skoro nic…naštěstí jsem letos vysázela hlavně „drobná“ rajčata, která dozrávají spolehlivě. Plíseň se mi dařilo držet na uzdě jen díky tomu igelitu a pravidelnému postřiku.
   Autorku podezírám, že svůj článek odněkud bezmyšlenkovitě opsala – nebo pěstuje rajčata ve vytápěném skleníku 😛

 2. Alena Hrošová Odpovědět

  Pěstuji rajčata na terase v květináčích a vydařila se mi, jen díky jedné části propršeného léta chytla plíseň. Pomohl postřik z vody, mléka a jedlé sody a otrhání listů a napadených plodů. Ještě teď mi doma dozrávají. Polotovar dělám jinak, rajčata bez kazů a bubáků, které odkrojím celá rozmixuji a svařím na polovinu , asi 30 minut a potom ve sklenicích zavařím taky asi 30 minut. Na celou zimu mám materiál na omáčky, polévky, lečo, nebo na pití.

 3. Josef Odpovědět

  Pane Štěpáne , autore přkládání u uzení . Jaká je pointa toho blábolu co jste napsal ?
  Kolik jste toho už naudil ?
  Podle mne prd a plácáte a plácáte

  1. Radek Štěpán Odpovědět

   Hezký den,
   udím třikrát ročně, profík nejsem.
   Máte-li nějakou věcnou výtku, pak ji prosím napište do komentářů pod relevantní článek.
   Díky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *