Dřevěný popel z krbu nevyhazujte – může se vám hodit i v domácnosti

Popel

Ten, kdo má krb či kamna a topí dřevem, z nich pravidelně vyhazuje odpad ve formě popele. Mnozí jej jednoduše sypou do popelnice, na zahradu či jej nechávají za úhradu odvážet. Ovšem zkušení zahrádkáři jej nevyhazují, neboť popel ze dřeva může posloužit jako přírodní hnojivo. Jak jej tedy nejlépe využít a kde se hodí nejvíce? Nechte se inspirovat i vy.

Ekologicky zlikvidujte odpad

Jedná se o jednu z nejlepších a ekologických možností, jak nejlépe zlikvidovat vzniklý odpad. U popela ze dřeva se nabízí jedna z nejlepších možností, a to je – použít jej jako hnojivo. V substrátu se rychle rozloží, a navíc rostlinám poskytne mnoho důležitých živin pro jejich správný růst. Skvělé také je, že s tímto druhem hnojiva ušetříte v podstatě dost peněz. Popel totiž obsahuje řadu živin a dalších látek, které posilují rostliny před mrazem a dodává jim živiny pro správný růst. Navíc se jednoduše a efektivně zbavíte odpadu.

popel
Foto: Pixabay

Jaké minerální látky obsahuje?

Jaké živiny jsou v popelu zastoupeny? Především pak draslík, který působí jako pomocník při ochraně před různými chorobami a chladem. Navíc může pomoci při řízkování jednotlivých druhů rostlin. Mezi další živiny patří fosfor, který podpoří růst kořenů, kvetení, ale také plození. Vápník zase pomůže s odkyselením zeminy. Hořčík je stavebním kamenem pro fotosyntézu a sodík pomůže s vlhkostí.

Popel dopřejte zelenině a rostlinám

Samozřejmě nejvhodnější bude, pokud použijete popel ze dřeva. Použít jej můžete z krbu, ale klidně také z grilu. Dávejte si pozor, aby dřevo, které pálíte, nebylo nalakováno či impregnováno. A co se týče druhů rostlin, pro které hnojivo z popele použít, jsou to brambory, ale také jabloně. Ovšem využijete jej k malinám, jahodám i vinné révě. Také jej lze smíchat do substrátu k orchidejím, ale také k buxusům, šeříkům, k černému bezu, dřišťálu a k velké spoustě dekorativních rostlin. 

Kam popel rozhodně nepatří, tak jsou azalky a rododendrony, vřese, borůvky, vřesovce a další. Popel má totiž vysoké pH, kolem 12. Z toho důvodu se hodí k rostlinám, které nepotřebují kyselou půdu. V popelu je obsažen vápník, který způsobuje vysokou zásaditost, a tak by zmíněným rostlinám mohl uškodit. 

Ovšem popel můžete přidat do kompostu, kde se nemusíte bát větších dávek. Přisypat můžete až pět kilogramů popela na metr krychlový. Rádi bychom ještě dodali, že popel můžete použít ke zmíněným jahodám, ale také k plodové zelenině, cibulovinám a okrasným rostlinám.

Zdroj: https://www.krby-fortell.cz/vite-jak-vyuzit-dreveny-popel

https://www.dumazahrada.cz/clanek/hnojeni-drevenym-popelem-zahrada-oceni-20211221.html

Foto: Pixabay

 

 

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)