Vánoční stromeček a jeho zálivka: vodu potřebuje každý živý stromek

Vánoční strom

Aby vám vánoční stromeček vydržel déle než do Tří králů, bude důležitá pravidelná zálivka. A to nejenom u toho stromečku, který je v květináči, ale také toho řezaného. Zálivka každého z nich se může trochu lišit, nicméně vždy je třeba na ni myslet. U stromku v květináči je zálivka stěžejní, když si chcete stromek poté vysadit v zahradě. Klíčové je také umístění vánočního stromku: čím blíže je zdroji tepla, tím více vody bude potřebovat. Obecně se ale doporučuje, držet živý stromek dál od radiátorů, krbů a jiných zdrojů tepla.

Vánoční stromeček v květináči

Takový stromeček zaléváme pravidelně tak, abychom půdu v květináči udržovali vlhkou. Nesmí být ani přemokřená, ani přesušená. K zalévání je dobré použít nejlépe dešťovou vodu. Nemáte-li ji k dispozici, použijte alespoň vodu odstátou.

Jehličí

Foto: Pixabay

Řezaný vánoční stromeček venku

Existuje několik tipů, které když uděláte, zvýšíte tím životnost svého vánočního stromečku na maximum. Poté, co si svůj stromeček přinesete domů, je dobré jej zkrátit alespoň o dva centimetry. Po řezu totiž ze stromu vytéká smůla, a ta může kmen utěsnit. Tím, že obnovíte řeznou plochu, zajistíte, že váš stromeček bude schopen nasávat tolik vody, kolik potřebuje. Ihned jej ponořte do vody. Tuto vodu pravidelně kontrolujte, nikdy nesmí dojít k jejímu vyschnutí! První týden kontrolujte hladinu vody klidně i dvakrát denně. Čerstvě pokácený strom může „vypít“ až 5 litrů vody za den!

Řezaný vánoční stromeček doma

Když je čas přesunout stromeček dovnitř, naplňte jeho stojan vodou. Od této chvíle jej udržujte naplněný. Další variantou uchovávání řezaného vánočního stromku je v podobně jako u stromku v květináči: ve vlhké půdě. Nikdy nesmí dojít k vysušení půdy! Někteří lidé používají do vody aspirin, Sprite nebo cukr, aby prodloužili životnost vánočního stromku podobně jako se to dělá u řezaných květin. Jestli to má ale skutečně účinek, je sporné.

Rosit jehličí? Ano, ale…

Kromě pravidelné zálivky se vyplatí také rosit jehličí pomocí láhve s rozprašovačem. Avšak zde platí jedno velké ale: některé ozdoby nemusí být voděvzdorné a pozor je třeba dát na elektroniku. To znamená, že pokud jste na stromeček umístili elektrická světýlka nebo jinou elektroniku, raději se rosení stromku vzdejte. Někteří spoléhají na to, že před rosením světýlka vypnou a po rosení počkají pár hodin, než je zase rozsvítí. Svůj stromek můžete čas od času „osvěžit“ čerstvým vzduchem, například při větrání. Proto se doporučuje umístit jej u balkonu, lodžie nebo oken.

Suchý vzduch v místnostech

Suchý vzduch v místnostech je nepřítelem vašeho vánočního stromečku. Přes noc můžete na radiátor položit velký vlhký ručník, který vzduch zvlhčí nebo používat klasické zvlhčovače vzduchu. Vděčné vám budou také vaše plíce a koneckonců i jiné pokojové rostliny.

Zdroje info:

https://vsaduidoma.com/pl/2020/09/18/elka-v-gorshke-konika-k-novomu-golu-kak-vyrastit/

https://www.almanac.com/content/how-care-christmas-tree

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!