Pečený čaj – jak na něj, aby byl opravdu perfektní. Navíc při jeho přípravě skvěle zužitkujete zbytky

Pečený čaj – jak na něj: Představme si zasněženou krajinu, mráz a slunce. Ideální čas na odpolední procházku. Když pak vymrzlí, ale skvěle naladění přijdeme domů, chtělo by to něco na zahřátí. A tady přichází na scénu pečený čaj. Horké ovoce, lahodný nápoj a trochu rumu na zahřátí – ideální kombinace, ne?

Co je pečený čaj

Vlastně to není čaj, je to pečené ovoce s cukrem a kořením, případně trochou rumu nebo jiného alkoholu. Ale zvykli jsme si této lahodné směsi říkat čaj, stejně jako používáme termín ovocný čaj, který také neobsahuje ani lísteček skutečného čaje.

Foto: Pixabay

Koupený nebo domácí?

V obchodech prodávají malinkaté skleničky zpravidla rozmělněné pasty, která se dá do horké vody. Některé směsi jsou výborné, jiné nás zklamou. Přitom vyrobit si pečený čaj doma není žádná věda. Ovoce vybereme, jaké máme rádi nebo k dispozici z vlastní zahrádky. Doplníme nějakým citrusem, cukrem a kořením a v troubě se už peče sám. V létě, když je horko a trouba se nám zapínat nechce, ho dělat nemusíme. Jeho chvíle přijde na podzim nebo kdykoli v zimě, kdy z mrazáku vytaháme různé přebytky ovoce a tuto pochoutku vyrobíme. Teď přijde teplo trouby vhod, že?

Jak na to

Lepší je nakombinovat sladké a kyselejší ovoce, například rybíz a jablka, či jahody, maliny, rybíz a borůvky, ale výborný je třeba ze švestek a jablek, přidáme o jeden citrón navíc, zrovna tak, když jej děláme s broskvemi nebo meruňkami. Větší ovoce nakrájíme na menší kousky, citrón oloupeme a také nakrájíme. Jako část ovoce můžeme použít i pomeranče nebo jiné citrusy. Voňavé koření vybereme dle naší chuti, cukru by mělo být alespoň třetina až polovina množství ovoce.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.toprecepty.cz/recept/6684-peceny-caj/, https://fresh.iprima.cz/peceny-caj-na-zahrati, https://prima-receptar.cz/jak-na-nejlepsi-peceny-caj/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)