Drátovec: Jak zničit zabijáka brambor

Měli jste letos solidní úrodu brambor? Pokud ano nezbude než závidět. Teď jde ještě o to, aby byly brambory opravdu kvalitní a nenapadené některým nepříjemným škůdcem. Do této kategorie se bezesporu řadí drátovec. Tato larva mající žlutooranžové zbarvení miluje především brambory a mrkev. Jak vlastně takový drátovec vypadá a jakými způsoby se ho lze zbavit? Na obě otázky odpovíme v následujících řádcích.

Jak poznáte drátovce?

Vcelku jednoduše. Jde o larvu brouka pocházejícího z čeledi kovaříkovitých. V našich podmínkách jde tradičně o kovaříka obilného či locikového, případně to může být kovařík tmavý. Jde o velmi nenápadné broučky schopné naklást do půdy klidně i více než 200 vajíček. Nejčastěji si samičky ke kladení vajíček vybírají vlhčí půdu, v níž se několikanásobně zvyšuje šance na vyklubání jedinců. Larvy se od sebe nijak výrazně neliší, jejich délka činí mezi 1 až 4 cm. Drátovci se nazývají z toho důvodu, že jejich tělo nápadně připomíná drátek. Milují především brambory a mrkev. Napadenou plodinu poznáte tak, že je doslova prošpikována cestičkami tohoto škůdce.

Foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/

Způsobů zbavení se drátovce je hned několik

Optimální je zbavit se drátovce přirozenou přírodní cestou. Možné to samozřejmě je. My se na ty hlavní podíváme podrobněji.

Pořiďte si slepice a pěstujte afrikány

Zbavit se drátovců dá vcelku jednoduše tak, že do rozrytého záhonku naženete slepice. Není problém si je klidně i na lov drátovce půjčit. Výborné jsou pro odhánění drátovce také afrikány, čili aksamitníky. Jejich velmi silné aroma odpudí i mšice a háďátka. Afrikány ale naopak milují slimáci.

Pastičky

Možná si říkáte, že žádné pastičky neexistují. Ale ano. A vyrobit si je můžete pohodlně sami. Pokrájejte na polovinu brambory a mrkve, naskládejte je přímo na samotný záhon a všechno několikrát opakujte. Postupně se drátovce zbavíte.

Dusíkaté vápno

Zapracujete dusíkaté vápno do zeminy a polijte povrch vodou. Následně můžete aplikovat igelit a zemina by měla být cca 14 dní v klidu. Dusíkaté vápno bakterie, drátovce a další škůdce zlikviduje.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.