Sklizeň čokolády, po které nepřiberete

Habanero Chocolate

Podzim se chýlí ke svému konci a na zahradě zůstávají skutečné skvosty. Jedním z nich je bezesporu i paprička Habanero Chocolate. My aktuálně sklízíme, a tak se právě na ni zaměříme mnohem podrobněji. Podíváme se jak na plody, tak i na samotné rostliny a v neposlední řadě na pěstování těchto papriček. Nezapomeneme ani na její využití.

Plody jsou dlouhé až 5 cm

Ovšem za předpokladu, že budete mít rostlinu ve skleníku, kde bude mít dostatek tepla. Široké mohou být papričky klidně až 4 cm. Venku jsou plody prakticky poloviční či třetinové. Typické jsou kónickým tvarem a zužujícím se zakončením jakoby do špičky, která ale není nijak znatelná. Po celé délce stonku jsou patrné prolisy. Stěny plodů jsou středně silné. Určitě se vyplatí nechat papričky dozrát, ze zelené barvy se postupně stává čokoládově hnědá.   

Habanero Chocolate

Rostlina nebývá nijak malá

Doroste se klidně délky okolo 80 cm. Opět ale hovoříme o rostlinách ve skleníku. Jinak se vyznačuje poměrně sytými světlejšími zelenými vejčitými lístky, které mají srdčitý tvar. Stonek rostliny je křehčí, nicméně dokáže se rozrůst do šířky, a to solidně. Nasazuje hustě k bílým květům. Následné výnosy jsou velmi solidní.

Habanero Chocolate

Jak pěstovat zahradní čokoládu?

Nic složitého. Jde o rostliny první trati, takže je dobré vysadit je do půdy první rok po zahnojení a odpočinku. Habanera se doporučuje pěstovat ve skleníku či fóliovníku. Venku ale vyrostou také, jsou ovšem poloviční. Zalévání dospělých rostlin nijak nepřehánějte, aby nedošlo k přemokření. Hnojení nepotřebují. Jen počítejte s jejich rozpínavostí a věnujte každé z nich dostatečný prostor.

Habanero Chocolate

Multifunkční využití

Vynikající jsou tyto papričky čerstvé. Tedy pro milovníky ostrého. Počítejte s tím, že mohou mít až 450 000 SHU. Jinak s nimi můžete připravit skvělé sladké, leč pálivé jídlo. Existuje i pálivé cukroví, jehož jsou nedílnou součástí. Výborné jsou hlavně v nejrůznějších dipech a omáčkách k masu. Třeba taková meruňková s habanerem stojí za to.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.