Čarodějné kruhy ve vašem trávníku: Jak s nimi naložit

Někdy na svou přítomnost upozorní jen sytě zelenou plochou v nízko posekaném trávníku, jindy vaši zahradu „obohatí“ i výskytem houbových plodnic, vyrůstajících v charakteristických kruzích.

Hned na úvod je třeba vědět, že založenému trávníku v zásadě nijak neškodí. Pokud něčemu vadí, tak našemu estetickému cítění. A pikniková deka, položená na rozmačkaných houbách, také není právě ideální. Navíc mohou tyto kruhy mít průměr klidně i několik metrů. A co tedy s tím?

Jak zamaskovat přítomnost čarodějných kruhů

Jestliže jste ochotní se s občasnou houbičkou na trávníku smířit a vadí vám spíše nerovnoměrně zelená barva trávníkového koberce, pak sáhněte po kvalitním hnojivu, které okolní trávník posílí a ostré přechody do značné míry zmírní. A pokud se přece jenom objeví plodnice, co nejrychleji je odstraňte a nedovolte, aby se po okolí šířily svými výtrusy. Jinak by vás mohly houby v krátké chvíli připravit doslova o celou zahradu a z okrasného trávníku by se stala spíše nevzhledná houbová hmota.

Radikální řešení zabere čas a není příliš spolehlivé

Jestliže se ovšem rozhodnete vyhlásit houbám na zahradě válku, pak rozhodně nepůjde o snadný boj. Houbová mycelia jsou totiž velmi odolná. V první řadě je třeba odstranit veškerou postiženou půdu a to až metr za hranicemi čarodějných kruhů. Rýč zaryjte pořádně hluboko a zeminu zlikvidujte.

Místo ní navezte novou a vysijte do ní semínka trav. V podstatě tak musíte založit trávník úplně od začátku. Ale i když to uděláte, nemáte ani zdaleka zaručeno, že jste se nežádoucích houbových návštěvníků zbavili definitivně. Stačí i malý kousek podhoubí a za několik let se objeví zase. Žádný postřik ani jiné chemické řešení neexistuje, na některých zahradách se houbám zkrátka daří a nic s tím nenaděláte.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)