Doprovodná výsadba: ušetřete peníze a maximalizujte úrodu

Mrkev

Doprovodná výsadba je organický způsob prevence nebo ochrany rostliny před škůdci a chorobami. Vhodné rostliny mohou přilákat vaší rostlině také vhodné opylovače, doplnit jejich příjem živin či zvýšit jejich produkci. Funguje je to velice jednoduše – rostliny pěstujete ve vzájemné blízkosti. Jen je třeba vědět, jaké rostliny se k sobě hodí, a jaké ne. Mrkev například nepěstujte s petrželí, vhodným partnerem je třeba měsíček lékařský.

Doprovodná výsadba výhody

Doprovodná výsadba je vlastně chytrá výsadba, protože vám může ušetřit práci i peníze. Jaké jsou hlavní přínosy, které z ní plynou?

  • Ochrana před škůdci – některé rostliny mají silné aroma, které odpuzuje nějaké škůdce. Jiné rostliny zase lze použít jako „obětní“. Škůdci si na nich pochutnají více, než na rostlině, kterou chceme primárně pěstovat. Když vysadíme doprovodnou rostlinu, škůdci ji mohou sníst, ale ušetří vaši hlavní rostlinu.
  • Pozvánka pro užitečný hmyz – na druhou stranu existují i takové rostliny, které lákají užitečný hmyz, jako jsou opylovači nebo třeba slunéčko sedmitečné, které si pochutnává například na mšicích.
  • Ochrana před slunečním světlem – i rostliny, které sluneční paprsky milují, mohou mít někdy sluníčka až moc. A k tomu mohou sloužit vysoké rostliny, jako je slunečnice nebo kukuřice, které vaši hlavní plodinu zastíní, aby nedošlo ke spálení jejich listů sluníčkem.
  • Ochrana před silným větrem a deštěm – silný vítr a déšť může ze zahrady odnášet mulč či způsobit erozi půdy. Mladé rostliny může polámat. I toto riziko můžete minimalizovat doprovodnou výsadbou.
  • Přirozená podpora – některé rostliny, které se chtějí pnout po opoře (například okurky), si vystačí s doprovodnými rostlinami, které jsou vysoké a mají silné stonky. Slunečnice je vhodnou rostlinou, kterou využijete nejenom jako oporu, ale též k zastínění.
  • Šetří místo – těsná výsadba maximalizuje využití prostoru.
  • Pro lepší chuť – některé rostliny mohou zvýraznit chuť jiných rostlin. Typickou kombinací jsou například okurky pěstované s koprem.
  • Lepší kvalita půdy – některé plodiny, jako jsou například luštěniny, mohou na sebe vázat dusík z atmosféry a převést ji do půdy v takové formě, kterou si druhá rostlina umí snadno využít.
  • Šetří peníze – díky doprovodné výsadbě můžete ušetřit peníze za hnojiva či přípravky proti škůdcům, ale také za opory pro své rostliny.
Okurky
Foto: Pixabay

Možné nevýhody

Doprovodná výsadba může přinést též určité nevýhody. Ty plynou většinou z toho, že lidé neznají, které rostliny se vzájemně doplňují, a které ne. Pokud špatně zvolíte dvojici rostlin, mohou spolu soupeřit o živiny, přitahovat stejné choroby i škůdce a bránit si v růstu. Potenciální nevýhodou též může být příliš hustá výsadba, která by mohla být původcem zejména houbových a plísňových onemocnění.

Zdroje info:

https://niepodlewam.pl/marchew-uprawa-wspolrzedna/

https://www.gardenia.net/guide/best-worst-companions-for-carrots

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!