Jahody už narašily v plné síle. Jak je ochránit před mrazem a pojistit si úrodu? Vytáhněte kus látky nebo alespoň postřikovač

Jahody, jahody mráz, jak ochránit jahody před mrazem, ochrana jahod, jarní mrazíky, ranní mrazíky

Jahody už narašily v plné síle. Jak je ochránit před mrazem a pojistit si úrodu? Vytáhněte kus látky nebo alespoň postřikovač. Jahody patří mezi nejoblíbenější ovoce pěstované v zahradách. Nicméně, jarní mrazíky mohou způsobit značné škody na jahodníku ještě před tím, než stihne vydat plody – a právě letos je riziko mnohonásobně větší, protože příroda se začala kvůli teplému únoru probouzet asi o měsíc dříve.

A během víkendu podle meteorologických předpovědí hrozí kromě mrazů i sněžení, takže již narašené záhony by mohly být nepříjemně ohroženy. A co si s tím počít?

Mulčování pro tepelnou izolaci

Mulčování je jednou z nejjednodušších a nejefektivnějších metod, jak ochránit jahodníky. Když teploty klesají, mulč pomáhá udržet teplo v půdě a zároveň chrání kořeny rostlin před zmrznutím. Materiály jako sláma, listí nebo drcená kůra poskytují vynikající ochranu, ale pamatujte na to, že vrstva mulče by měla být dostatečně tlustá, aby efektivně izolovala, ale zároveň umožňovala rostlině dýchat.

Foto: Pixabay

Zavěšené řady a tunely

Pro pokročilejší zahrádkáře může být řešením vytvoření zavěšených řad nebo tunelů, které se mohou překrývat s agrotextilií nebo plastovými kryty. Tyto struktury nejenže chrání jahodníky před mrazem, ale také před škůdci a nadměrným deštěm. Je důležité zajistit, aby byl materiál dostatečně pevný a zároveň umožňoval dostatečný průchod světla. Pokud ovšem nic podobného nemáte, klidně přes jahody během jedné nebo dvou kritických nocí přetáhněte třeba staré prostěradlo. Je to lepší, než nedělat nic.

Jak ochránit jahody před mrazem – pomůže i voda

Tenká vrstva vody na listech jahod může v jejich okolí paradoxně trochu zvednout teplotu, což je před mrazem ochrání. Večer proto své záhony postříkejte vodou z rozprašovače a doufejte, že mrazy nebudou příliš silné.

 

Zdroj: https://www.avenberg.cz/rsc180155821-pece-o-zahradni-rostliny-nejen-v-zime-jak-je-ochranit-pred-mrazem, https://sazenice-jahod.cz/jak-pestovat-jahody-tipy-a-rady/ochrana-jahod-pred-mrazem/?v=928568b84963

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)