Mléko pro neskutečně bohatou úrodu rajčat. Jak jej použít na sazenice

rajčata

Léto se pomalu blíží a už určitě máte minimálně za okny nebo ve skleníku krásné sazenice rajčat. Aby také ne, vždyť domácí rajčata stojí za to. Úroda rajčat bývá většinou poměrně velká, nicméně ne vždy se musí nutně stát, že bude rostlina doslova obsypána plody. I proto se vyplatí vsadit na mléko. Ano, právě obyčejné mléko dokáže doslova divy. Jak a kdy hop na rajčata použít? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Mléko pomůže rajčatům v mnoha ohledech

O faktu, že je mléko nedílnou součástí našeho jídelníčku, není třeba diskutovat. Obsahuje jak živiny, tak i spousty cenných vitamínů, díky nimž budou prospívat i rostliny. Pomáhá v boji proti škůdcům, zlepší kvalitu zeminy a také bojuje proti plísním. V zahradě se nejčastěji používá kefír nebo odstředěné mléko.

MlékoFoto: Pixabay

 

Výsadba rajčat s využitím mléka

V první řadě si připravte optimální místo pro vysazení sazenic rajčat. Mělo by mít hlavně dostatečný přísun slunečního záření. Zapomenout nelze ani na kvalitní substrát. Do zeminy je třeba vyhloubit otvor zhruba dvojnásobné hloubky kořenového systému sazenice rajčete. Do vyhloubené jamky pak přijde 250 ml mléka. Poté už vložte samotnou sazenici. Optimální je výsadba poměrně do hloubky, když se zemina dotýká stonku sazenice u listů. Rajčata si takto dokážou vytvořit velmi kvalitní a silný kořenový systém schopný dostat z půdy větší množství živin.    

rajčataFoto: Pixabay

Mléčný roztok jako skvělý životabudič

Vytvoření takového roztoku je velmi jednoduché. Prostě smícháte 4 díly vody a 1 díl mléka. Jinak není problém připravit také roztok s obsahem jódu. Konkrétně na něj budete potřebovat:

  • půl litru mléka,
  • 10 litrů vody,
  • 10 kapek jódu.

Postup přípravy takovéhoto roztoku je velmi jednoduchý. Smíchají se veškeré ingredience a na jednu rostlinu budete potřebovat zhruba 200 ml roztoku. Důležité je dodržení onoho zmíněného poměru. Výborný je mimo jiné přírodní mléčný postřik na rajčata. Potřebovat k němu budete 1 díl mléka a 9 dílů vody. Jednou za měsíc rostliny postříkáte a budete je mít ochráněné před chorobami.    

Zdroje info: Autor, yougrowgirl.com, gardeningknowhow.com

 Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.