Dopřejte si právě teď okurkovou polévku, má blahodárný účinek na zažívání

Okurková polévka, recept, léto, okurky, zdraví

Dopřejte si právě teď okurkovou polévku, má blahodárný účinek na zažívání. Pamatujete si ještě na okurkovou polévku? Tahle poctivá polévka z nakládaných okurek bývala hvězdou českých kuchyní v 70. letech, ale časem upadla v zapomnění.

A to je opravdu velká škoda! Kromě skvělé chuti totiž dokáže udělat doslova zázraky s vašimi střevy. „Teplá (okurková) polévka má uklidňující účinek na podrážděnou střevní sliznici. Může poskytnout úlevu od průjmu nebo jiných příznaků dráždivého tračníku,“ uvádí polský web Pysznosci, na kterém najdete kulinářských tipů opravdu hodně.

Proč je okurková polévka tak zdravá?

Její tajemství tkví právě v nakládaných okurkách – tedy lépe řečeno v těch fermentovaných. Ty totiž během kvašení získávají spoustu prospěšných bakterií, které podporují zdravou střevní mikroflóru. I když část svých cenných látek při vaření ztratí, pořád obsahují vlákninu a vitamin C – to všechno dohromady prospívá trávení, zlepšuje metabolismus a pomáhá proti zácpě.

Dopřejte si právě teď okurkovou polévku

Foto: Pixabay

Jak ji připravit? S masem nebo bez?

Tradičně se vařila v masovém vývaru (ten prý také skvěle podtrhuje chuť kvašených okurek), ale pokud si ji chcete připravit opravdu zdravou a šetrnou k trávicímu systému, zkuste ji tentokrát bez masa. Místo živočišných tuků použijte kvalitní olivový olej nebo trochu másla a jako podklad se skvěle hodí vývar z jakékoli oblíbené zeleniny. Polévka tak bude lehčí, šetrnější k játrům i srdci a pro střeva ještě prospěšnější.

Správná teplota dělá divy

Aby měla polévka co nejlepší účinek, servírujte ji teplou, ale ne příliš horkou. To je opravdu důležité! Příliš vysoká teplota by totiž mohla zničit cenné bakterie a enzymy, které se v kvašených okurkách stihly vytvořit (i proto je třeba dávat kvašáky do polévky až nakonec a polévku už poté dále nevařit). V ideální teplotě pomůže zmírnit příznaky průjmu, podpoří správnou funkci střev a může dokonce ulevit při syndromu dráždivého tračníku.

Samotná příprava není těžká. Ve vývaru se povaří brambory a mrkev společně s oblíbeným kořením, a nakonec se vmíchají kvašené okurky (ještě předtím je možné do polévky zašlehat vajíčko, bude potom sytější).

 

Zdroj: https://pysznosci.pl/zupa-ktora-rewelacyjnie-dziala-na-jelita-dzis-juz-malo-popularna-a-kiedys-babcie-robily-co-chwile,7112393626933984a, https://techsvet.cz/domacnost/cesi-na-ni-zapomneli-ale-tahle-polevka-je-balzam-na-streva-babicky-v-80-letech-vedely-co-delaji/hanadostalova/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)