Domácí postřiky aneb Jak zničit škůdce přírodní a účinnou cestou

škůdci

Škůdci dokáží pěkně potrápit a napáchat na naší zahradě mnoho škody. Řešením je použití postřiku. Avšak chemické postřiky krátkodobě vyřeší problém se škůdci, ale dlouhodobě poškozují. Šetrnější variantou jsou přírodní postřiky. Poradíme, které si vyrobit a jak je správně použít.

V poslední době se přechází na ekologické zahradničení. Má to smysl. Přírodní postřiky nemají z dlouhodobého hlediska negativní účinek, jsou šetrné k životnímu prostředí. Nicméně platí, že silné a zdravé rostliny škůdcům lépe odolají. Proto rostliny pravidelně zalévejte a popřípadě přihnojujte přírodními prostředky. Co použít na škůdce?

Pelyněk nejen na mšice

Pelyněk je účinný proti mšicím, rzi na rybízu, roztočům na ostružinách i proti mravencům a housenkám. Stačí 1 kg rozdrcených nadzemních částí pelyňku nasbíraných v době květu povařit 10 až 15 minut ve vodě. Poté nechat vychladnout, přecedit, zředíme a dolít 10 l vody. Pak přidat 40 g domácího mýdla. Rostliny je třeba postříkat 2x, a to v intervalu 7 dnů.

Přesličkový postřik

Přeslička je vhodná na různé škůdce rostlin. 1 kg čerstvé přesličky namočte do 10 l vody a nechte 1 den odstát. Pokud nemáte čerstvou přesličku, tak použijte 150 g usušené. Po 24 hodinách vařte na mírném ohni ½ hodiny. Jakmile nálev vychladne, je třeba ho přecedit. Postřikem zalévejte rostliny ve zředěném poměru 1:5. Vhodné je použití za slunečného počasí.

Heřmánek coby prevence

Květy heřmánku pravého jsou prevencí proti plísním a houbovým chorobám, jakožto mají pozitivní vliv na podporu zdravého růstu rostlin. Heřmánkový macerát aplikovaný ke kořenům rostlin v poměru 1:5 má výborné protizánětlivé a antibakteriální účinky na rostliny.

kopřivy

Foto: Pixabay

Postřik z kopřiv

Efektivní účinek na rostliny má postřik z kopřiv. Potřebujete 1 kg čerstvých a nasekaných kopřivových listů, které vložíte do 10 l vody a necháte den odležet. Avšak ne déle, pak přípravek ztrácí na účinku. Pokud nemáte k dispozici čerstvé kopřivy, je možné na stejné množství vody použít 100 až 200 g sušených kopřiv. Po 24 hodinách je třeba tekutinu přecedit a pořádně nastříkat na rostliny ze všech stran.

Vratič působí jako odpuzovač

 

Celá rostlina i jen samotné květy vratiče obecného se používají jako efektivní odpuzovač hmyzu. Výluh či macerát zředěný vodou v poměru 1:3 působí proti mšicím, mandelince bramborové, molicím, roztočům i rzím.

Zdroj: zahradkarskaporadna.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay