Kokosový do vakua, sezamový do lednice – umíte správně ukládat oleje? A jak poznat, že se vám zkazily?

Umíte správně ukládat oleje? A jak poznat, že se vám zkazily? Ve světě kulinářství, kde je každý detail důležitý pro dokonalost chuti, se oleje řadí mezi základní stavební kameny každé kuchyně. K mání je mnoho možností – od sladké vůně kokosového oleje, který přenáší naše smysly do tropických rájů, až po jemně ořechovou esenci sezamového oleje, která dokáže proměnit i docela obyčejný salát v exotickou pochoutku. Je ovšem důležité vědět, jak tyto tekuté poklady správně uchovávat.

Není olej jako olej

Představte si oleje jako živé bytosti, které dýchají, stárnou a ano, bohužel, i hynou. Abychom prodloužili jejich život a zachovali jejich čerstvost, musíme jim poskytnout optimální podmínky. Světlo, teplo a kyslík jsou pro oleje stejně devastující jako pro nás UV záření. Proto je zásadní skladovat všechny druhy olejů na tmavých, chladných místech, daleko od přímého světla a zdrojů tepla. Někdy však jen tohle nestačí.

Foto: Pixabay

Tak například kokosový olej preferuje chladnější a tmavší prostředí a neobejde se bez vzduchotěsného uzávěru, který ho ochrání před kyslíkem a světlem. Ale sezamový olej si zaslouží místo přímo v lednici (nemusí se bát, hustotu nijak nezmění). A co olivový olej? Ten je jako čerstvá šťáva, která rychle podléhá zkáze. Jeho správné skladování vyžaduje pečlivou ochranu před světlem, teplem, časem a kyslíkem.

Když se olej zkazí

Jak ale poznat, kdy se váš olej stane obětí času a přestane být vhodný k použití? Prvním signálem je často zápach. Ten, který připomíná vůni hniloby nebo vykazuje jakoukoli kyselost, je jasným ukazatelem, že doba použitelnosti vašeho oleje skončila. Dalšími varovnými signály může být i změna barvy, výskyt plísní nebo zvýšená hustota (to může ukazovat dokonce na plísně).

 

Zdroj: https://sdeleni.idnes.cz/jenprozeny/jak-spravne-pouzivat-oleje-v-kuchyni.A200330_093003_jpz-volny-cas_shlo, https://www.bydlimekvalitne.cz/jak-skladovat-olej-olivovy-patri-do-tmy-kokosak-sezamovy-oceni-lednicku, https://kuchynske-oleje.heureka.cz/saloos-kokosovy-olej-bio-0_25-l/poradna-otazka/238483/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)