Listy prozradí o stavu rostliny nejvíc: hnědé listy neznamenají odumírající rostlinu

Hnědé listy

Pokud na svých rostlinách objevíte hnědé listy, může vás to znepokojit. Někdy může jít o běžný životní cyklus rostliny, jindy může být na vině onemocnění, špatná zálivka, nevhodné stanoviště nebo třeba mráz. V jakém případě je tedy dobré zakročit? Záležet bude na tom, jak listy hnědnou. Může jít pouze o okrajové části listů nebo o hnědnutí celých listů. Okamžité řešení si vyžaduje situace, kdy hnědou nejenom listy, ale také stonky rostliny.

Hnědnutí části listů

Příčinou toho, že hnědnou jen okraje listů, je nejčastěji nedostatečná zálivka. Obzvláště náchylné jsou mladé rostliny, které ještě nemají dostatečně vyvinutý kořenový systém. Problém s vysušováním může být způsoben též díky větrnému stanovišti – vítr ještě více vysušuje listy. Řešení je nasnadě:

  • Mladé rostliny pravidelně zalévejte.
  • Zvolte pro své rostliny správné stanoviště, chráněné před větrem nebo přílišným sluncem. Předem si zkontrolujte požadavky rostliny.
  • Zvažte použití mulče, který zadržuje vlhkost v půdě delší dobu.
Listy
Foto: Unsplash

Kompletně hnědé listy vlivem nadměrné zálivky

Hnědnutí začíná většinou podél žíly listu. Může být způsobeno tím, že rostlina má až příliš mnoho vody. Důvodem jsou silné srážky, nadměrná zálivka nebo příliš těžká půda, která jen obtížně propouští vodu. Postiženy jsou též kořeny rostliny, které mohou mít modročernou barvu a rozpadají se. Častý je též kyselý zápach rostliny i jejích listů. Jak tento problém vyřešit?

  • Přimíchejte do půdy nějakou složku, která zlepší její odvodnění. Může jít o písek nebo drobný štěrk.
  • Vysaďte rostliny, kterým zamokření nevadí.
  • Použijte vyvýšené záhony, které zajistí, že kořeny nebudou ležet v rozmočené půdě.

Hnědé listy u rostlin

Pokud hnědnou celé listy rostliny, zaměřte se na jejich rozmístění. Jestliže jsou hnědé pouze spodní listy rostliny, což je běžné u popínavých rostlin, může to být způsobeno suchostí kořenů. V takovém případě je důležité zaměřit se na dostatečnou zálivku. Hnědnou-li listy na různých místech rostliny, může jít o různé choroby, jako je padlí. V takovém případě vytrhejte postižené listy a zlikvidujte je (nepatří do kompostu). Podle druhu nemoci můžete zavést opatření.

Hnědnutí celých rostlin

V případě, že hnědnou nejenom listy, ale také stonky rostlin, může jít o poškození nebo choroby. Máte-li podezření na choroby, odřežte všechny postižené části rostliny. Někdy může být problém v tom, že jste rostlinu vysadili na špatném stanovišti nebo se do ní pustili škůdci, jako jsou hraboši, králíci či dokonce jeleni. Choroby kořenů odhalíte tak, že prozkoumáte oblast, kde kmen zasahuje do země a několik hlavních kořenů. Jaká jsou možná řešení?

  • Rostliny musí být pečlivě zasazeny s ohledem na jejich požadavky.
  • Dávejte pozor, abyste rostliny mechanicky nepoškodili (například při sekání trávy).
  • Použijte ochranné prostředky v případě, že poškození způsobili škůdci.
  • Vyvýšené záhony mohou zajistit lepší kvalitu půdy.

Zdroje info:

https://www.rhs.org.uk/problems/brown-leaves-on-woody-plants

https://www.rhs.org.uk/prevention-protection/leaf-damage-on-woody-plants

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!