Domácí bobkový list aneb jak pěstovat vavřín vznešený

Bobkové listy

Bobkové listy se získávají ze stromu, který známe jako vavřín vznešený (Laurus nobilis). Jedná se o strom, který je dnes velice rozšířený ve Středomoří. Nicméně svůj původ má pravděpodobně v Malé Asii. Jedná se o strom, který není mrazuvzdorný, proto jej pěstujeme uvnitř. V létě jej můžete přenést na balkon a terasu, ještě před příchodem prvních mrazíků je ale potřeba ho zazimovat.

Nenáročná rostlina

Pěstování vavřínu vznešeného není nijak náročné. Vzhledem k tomu, že jeho listy jsou poměrně houževnaté a obsahují dobrou dávku silic, nenapadají je téměř žádní škůdci. Pěstujeme jej v přenosné nádobě, protože by nevydržel české zimy venku. První mrazíky by zavedenému stromku uškodit neměly, snese teploty až do -10 °C. V zimě jej tedy radši přemístěte do světlé místnosti s teplotou od 5 do 10 °C.

Substrát, zálivka a hnojení

Pro pěstování vavřínu se hodí klasický substrát pro pokojové rostliny. Od února do konce září vavřín přihnojujte jednou za 14 dní hnojivem pro pokojové rostliny. Vavřín pravidelně zalévejte, zejména v parných letních dnech bude potřeba každodenní zálivka. Rostlina nesmí stát ve vodě, takže si dejte pozor na přelévání. To, že vavřín nezaléváte dostatečně a zálivka mu chybí, se projeví zkroucením mladých listů a poklesáváním starších listů. Nebojte se, po doplnění zálivky se listy vrátí do normálu.

Vavřín vznešený

Vavřín vznešený: Foto Pixabay

Tvarování vavřínu

Vavřín je vhodný pro tvarování. Řez snáší dobře, a proto můžeme narazit na stromky s vytvarovanou korunou. Korunu můžete zaštipovat dvakrát ročně. Při zastřihování se můžete vavřín pokusit namnožit z řízků. Nechte je zakořenit ve hlinitopísčité půdě. Po roce začnou růst rostliny, které můžete začít tvarovat.

Rychlý růst vavřínu

Pokud vavřín postavíte na slunné místo bez průvanu, můžete vám vyrůst o 5 cm na výšku ročně. Vavřín ale snese i polostín, jen poroste méně rychle. Pro rychlost jeho růstu je potřeba dopřát mu dostatek prostoru. Vysaďte jej tedy do prostorného květináče a každoročně jej přesazujte do nádoby v průměru aspoň o 5 cm větší.

Sušení bobkového listu

Ačkoli bobkové listy můžete použít i čerstvé (například pro přípravu čaje nebo k pečenému masu) klasické české recepty vyžadují sušený bobkový list. Sklízíme dvouleté listy, a to na podzim. Ve Středomoří se listy suší ve stínu, aby si zachovaly svou zelenou barvu. V našich podmínkách to znamená jediné – listy nasbíráme a rozprostřeme je na mřížku, na které sušíme houby, nebo prostě na noviny. Sušíme je v místnosti s dostatečným prouděním vzduchu až do úplného vysušení.

Bobkový list: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!