Bobkove listy

Domácí bobkový list aneb jak pěstovat vavřín vznešený

Bobkové listy se získávají ze stromu, který známe jako vavřín vznešený (Laurus nobilis). Jedná se o strom, který je dnes velice rozšířený ve Středomoří. Nicméně svůj původ má pravděpodobně v Malé Asii. Jedná se o strom, který není mrazuvzdorný, proto jej pěstujeme uvnitř. V létě jej můžete přenést na balkon a terasu, ještě před příchodem prvních mrazíků je ale potřeba ho zazimovat.

Nenáročná rostlina

Pěstování vavřínu vznešeného není nijak náročné. Vzhledem k tomu, že jeho listy jsou poměrně houževnaté a obsahují dobrou dávku silic, nenapadají je téměř žádní škůdci. Pěstujeme jej v přenosné nádobě, protože by nevydržel české zimy venku. První mrazíky by zavedenému stromku uškodit neměly, snese teploty až do -10 °C. V zimě jej tedy radši přemístěte do světlé místnosti s teplotou od 5 do 10 °C.

Substrát, zálivka a hnojení

Pro pěstování vavřínu se hodí klasický substrát pro pokojové rostliny. Od února do konce září vavřín přihnojujte jednou za 14 dní hnojivem pro pokojové rostliny. Vavřín pravidelně zalévejte, zejména v parných letních dnech bude potřeba každodenní zálivka. Rostlina nesmí stát ve vodě, takže si dejte pozor na přelévání. To, že vavřín nezaléváte dostatečně a zálivka mu chybí, se projeví zkroucením mladých listů a poklesáváním starších listů. Nebojte se, po doplnění zálivky se listy vrátí do normálu.

Vavřín vznešený

Vavřín vznešený: Zdroj obrázku Pixabay.com

Tvarování vavřínu

Vavřín je vhodný pro tvarování. Řez snáší dobře, a proto můžeme narazit na stromky s vytvarovanou korunou. Korunu můžete zaštipovat dvakrát ročně. Při zastřihování se můžete vavřín pokusit namnožit z řízků. Nechte je zakořenit ve hlinitopísčité půdě. Po roce začnou růst rostliny, které můžete začít tvarovat.

Rychlý růst vavřínu

Pokud vavřín postavíte na slunné místo bez průvanu, můžete vám vyrůst o 5 cm na výšku ročně. Vavřín ale snese i polostín, jen poroste méně rychle. Pro rychlost jeho růstu je potřeba dopřát mu dostatek prostoru. Vysaďte jej tedy do prostorného květináče a každoročně jej přesazujte do nádoby v průměru aspoň o 5 cm větší.

Sušení bobkového listu

Ačkoli bobkové listy můžete použít i čerstvé (například pro přípravu čaje nebo k pečenému masu) klasické české recepty vyžadují sušený bobkový list. Sklízíme dvouleté listy, a to na podzim. Ve Středomoří se listy suší ve stínu, aby si zachovaly svou zelenou barvu. V našich podmínkách to znamená jediné – listy nasbíráme a rozprostřeme je na mřížku, na které sušíme houby, nebo prostě na noviny. Sušíme je v místnosti s dostatečným prouděním vzduchu až do úplného vysušení.

Bobkový list: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

2 komentáře

  1. Daneba Odpovědět

    Bohužel se mi do „bobkového“ listu daly puklice. Měla jsem jen malý keřík a musela jsem ho nakonec celý nemilosrdně ostříhat. Už jsem myslela na nejhorší, ale měla jsem ho celé léto venku, malinko se vzpamatoval, tak snad vydrží. Teď jen, aby se zase nenašla nějaká „mrška“!

    1. Mila Odpovědět

      Stejný problém jsem před roky řešila také. Pravda je taková, že puklic se nezbavíte. I když to vypadá, že jste se jich zbavila, je jen otázka času, kdy se zase objeví. Já takto utrápila bobek do 2 let. Další bobek už nepěstuji doma ale na zahradě na jižní straně. Na zimu přikrývám listím a netkanou textilií (na dohled máme Praděd) a roste si tak už čtvrtým rokem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *