Nejkrásnější vůně parfémů pochází z těchto rostlin

Parfém

Látky, které tvoří základ parfémů, spadají do jedné ze tří kategorií: látky rostlinné, živočišné a syntetické. V případě rostlin se tyto vonné látky mohou skrývat prakticky kdekoliv, v květech, v plodech, v kořenech i v kůře. V některých případech se pak daná vonná látka vyskytuje ve všech částech té či oné rostliny. Některé rostliny jsou samozřejmě pro parfumerii významnější než jiné. Nejedná se ani zdaleka o vyčerpávající seznam, ty následující rostliny patří ale mezi ty nejčastěji využívané.

Růže

Růže jsou zkrátka klasikou, ať již jako darované květiny, nebo jako ingredience do parfémů. Z hlediska parfumerie jsou nejpoužívanějšími odrůdami Rosa Centifolia původem z jižní Francie a Rosa Damascene z Blízkého východu. Nakonec jedna zajímavost: růže je třeba sklízet před úsvitem, neboť právě v tuto dobu mají vonné látky největší sílu.

Růže

Růže: Zdroj obrázku Pixabay.com

Květy jasmínu

Květy jasmínu, zakrslého stromu původem z oblasti Středomoří, ukrývají jednu z nejexkluzivnějších ingrediencí, které lze do parfému přidat. Musí se však jednat o jasmín pravý, pěstovaný v jižní Francii, nikoliv běžnější a zdaleka ne tak exkluzivní jasmín obyčejný, jehož aroma je odlišné.

Jasmín

Jasmín: Zdroj obrázku Pixabay.com

Levandule

Aroma levandule využívali k výrobě parfémů již staří Řekové. Nejdražší a nejexkluzivnější levandulové parfémy však dnes nejsou produkovány ve Středomoří, nýbrž v Anglii. V jižní Evropě se ale levandule pěstuje nejčastěji, neboť v místním klimatu produkuje nejvíce vonných látek.

Levandule

Levandule: Zdroj obrázku Pixabay.com

Fialka

Fialka – někdy též violka – také poskytuje aromatické látky použitelné pro výrobu parfémů již dlouhou dobu. Velmi často se fialka používá jako doprovodná vůně jiných tónů, od květinových přes dřevité a zelené, až po orientální. Fialka je součástí dámských i pánských vůní.

Fialka

Fialka: Zdroj obrázku Pixabay.com

Rostlin, které poskytují ingredience pro výrobu parfémů je samozřejmě mnohem a mnohem více. Jedná se třeba o:

  • hřebíček,
  • cedr,
  • kadidlo,
  • citrusy,
  • mandle
  • a další.

O mnohých dalších vůních a parfémech se můžete dozvědět více zde.

Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.